13/10/5 - 18:18
شماره مطلب : 1823
گزارش ویژه

رییس اتحادیه اروپا: اروپا در حال بررسی اجازه تداوم غنی سازی 5 درصد به ایران است

لیناس لینکویسیوس وزیر امور خارجه لیتوانی: «به اعتقاد من بخشی از کار این است که اگر ایرانیان ثابت کنند آنچه انجام می دهند صلح آمیز است، به نظر من آنها می توانند آن را ادامه دهند».

ایران هسته ای- یک دیپلمات بلند پایه اروپایی در بروکسل به خبرگزاری رویترز گفته است که اتحادیه اروپا در حال بررسی دادن مجوز غنی سازی محدود به ایران است.

خبرگزاری رویترز در گزارشی از بروکسل در تاریخ 10 مهر 1392 (2 اکتبر 2013) نوشت: «یک دیپلمات بلند پایه اتحادیه اروپا اعلام کرد دولت های غربی سرگرم بررسی این موضوع هستند که در چارچوب توافق احتمالی برای حل اختلاف ده ساله در مورد برنامه هسته ای ایران، به این کشور اجازه دهند بخشی از غنی سازی اورانیوم خود را ادامه دهد».

لیناس لینکویسیوس وزیر امور خارجه لیتوانی در مصاحبه با رویترز گفت: «به اعتقاد من بخشی از کار این است که اگر ایرانیان ثابت کنند آنچه انجام می دهند صلح آمیز است، به نظر من آنها می توانند آن را ادامه دهند».

وی افزود: «البته این مسئله مشروط است و نمی توان آن را تمام شده دانست. این احتمالی است که باید بررسی شود».

به نوشته رویترز، لیتوانی تا پایان سال 2013 رئیس دوره ای اتحادیه اروپاست و به همین جهت لینکویسیوس اطلاعات دقیقی در مورد سیاست های داخلی این نهاد دارد.

این خبرگزاری ادامه می دهد: «اما بسیاری از این دیپلمات ها در اظهار نظرهای خصوصی اذعان دارند که در چارچوب یک راه حل سیاسی گسترده باید به تهران اجازه داد بخشی از فعالیت غنی سازی خود را ادامه دهد مشروط بر اینکه بازرسان سازمان ملل از اختیار کافی برای نظارت بر تاسیسات ایران برخوردار شوند».

رویترز در پایان می نویسد: «6 قدرت جهانی در چند مرحله مذاکره از آوریل سال گذشته به ایران اعلام کردند غنی سازی اورانیوم با خلوص 20 درصد را متوقف کند. این میزان از غنی سازی به سطح مورد نیاز برای تولید سلاح هسته ای نزدیک است. دیپلمات ها گفته اند این درخواست تغییر نخواهد کرد. اما احتمال دارد تهران اجازه پیدا کند غنی سازی را تا میزان 5 درصد ادامه دهد تا بتواند سوخت لازم را برای نیروگاه های هسته ای خود فراهم کند». 

http://sildenafilcitrategen.com/ http://vardenafilonline.org/