15/4/18 - 18:47
شماره مطلب : 2573
ارزیابی راهبردی

علت های راهبردی واگذاری سامانه اس-300 به ایران

روس ها تصور می کنند واگذاری اس-300 به ایران موضع ایران را در مقابل رقبای منطقه ای اش تقویت کرده و سرجمع از طریق بالا بردن ریسک درگیری با آن بر ثبات منطقه خواهد افزود.

علی شاهدیان، ایران هسته ای- برخی تحلیلگران در تهران می گویند بر خلاف ادعاهای امریکا تصمیم روسیه به فروش سامانه اس-300 به ایران، با وضعیت مذاکرات هسته ای و همچنین موضوعات منطقه ای مرتبط است.

ویلادیمیر پوتین رییس جمهور روسیه هفته گذشته اعلام کرد فرمان صدور سامانه پدافندی اس-300 به ایران را صادر کرده است.

پس از آن نیز، سردار حسین دهقان با سفر به مسکو قرارداد دریافت آخرین مدل از سامانه اس-300 را با همتای روس خود امضا و اعلام کرد این سامانه تا پایان سال وارد ایران خواهد شد.

روسیه پس از صدور قطعنامه 1929 در خرداد 1389 از ارسال سامانه دفاع موشکی اس-300 به ایران خودداری کرده بود.

از روز اعلام خبر صدور اس-300 به ایران، این سوال به طور جدی محافل تحلیلی را به خود مشغول کرده است که علت اصلی تغییر موضع ناگهانی روسیه در این باره چه بوده است.

باراک اوباما رییس جمهور امریکا دیروز (جمعه، 28 فروردین 1394/ 17 آوریل 2015) اعلام کرد دلایل اقتصادی روسیه را به این کار واداشته است.

تحلیلگران در تهران می گویند این موضع امریکا را باید بیشتر نوعی تلاش برای تخلیه عصبانیت خود از مسکو در قالب به کار بردن عبارات تحقیر آمیز تحلیل کرد والا مبلغ پولی که در این قرارداد جابجا خواهد شد، بسیار ناچیز تر از آن است که برای روسیه ارزش جدی داشته باشد.

این تحلیلگران، که «ایران هسته ای» با آنها مشورت کرده می گویند علت اصلی این تصمیم روسیه دو چیز بوده است:

1- روسیه با این تصمیم نشان داد از حصول توافق نهایی هسته ای میان ایران و 1+5 مطمئن است و می خواهد حداقل نااطمینانی های موجود را هم از بین ببرد. تحلیلگران می گویند قطعی دانستن توافق نهایی هسته ای میان ایران و 1+5 تا انتهای ماه ژوئن، مهم ترین عاملی است که روسیه را به پیش دستی در تحکیم مناسبات خود با ایران واداشته است. یک کارشناس در تهران به «ایران هسته ای» گفت: «روس ها می خواهند در وضعیت پسا توافق هم همچنان مهم ترین شریک ایران باقی بمانند. روسیه یک گام پیش دستانه برای حفظ روابط راهبردی خود با ایران برداشته است». علاوه بر این، به گفته کارشناسان روس ها می خواهند با این کار، راه را بر هرگونه گزینه نظامی که برخی طرف ها ممکن است بخواهند جایگزین توافق احتمالی با تهران بکنند، ببندند. کارشناسی که «ایران هسته ای» با وی گفت وگو کرده گفت: «شاید کنگره امریکا مهم ترین مخاطب این پیام باشد. روس ها می خواهند بگویند اگر کنگره و اسراییل فکر می کنند معادله را عوض کرده اند در اشتباهند چرا که روسیه معادله را تصحیح کرده است».

2- علاوه بر این، کارشناسان مرتبط با موضوع می گویند ارسال اس-300 به ایران با تحلیل روسیه از شرای منطقه ای نیز کاملا مرتبط است. برآوردهای اخیر روس ها که با ایران هم در میان گذاشته شده حکایت از آن دارد که وضعیت منطقه رو به وخامت خواهد نهاد و احتمالا در آینده درگیری های بیشتر و پرشدت تری در منطقه رخ خواهد داد. به گفته برخی منابع روس ها عقیده دارند دولت هایی که تاکنون پشت سر داعش ایستاده بودند اکنون خود وارد میدان شده اند و در نتیجه به زودی مشکلات جدی بروز خواهد کرد که یک سوی آن ایران است. بر این اساس، روس ها تصور می کنند واگذاری اس-300 به ایران موضع ایران را در مقابل رقبای منطقه ای اش تقویت کرده و سرجمع از طریق بالا بردن ریسک درگیری با آن بر ثبات منطقه خواهد افزود.

http://sildenafilcitrategen.com/ http://vardenafilonline.org/