15/5/3 - 17:03
شماره مطلب : 2591

سخنان جان کری در کنفرانس بازنگری 2015 NPT

من می خواهم که شما بدانید که کار دشوار هنوز به پایان نرسیده است و برخی مسائل اساسی هنوز لاینحل باقیمانده اند اما ما حقیقتا از هر زمان دیگری در رسیدن به یک توافق جامع که به دنبال آن هستیم به هم نزدیک تریم

ایران هسته ای- جان کری وزیر خارجه امریکا در کنفرانس بازنگری NPT در نیویورک سخنرانی کرد.

متن کامل سخنرانی وی که روز سه شنبه، 8 اردیبهشت 1394/ 28 آوریل 2015 انجام شده، در ادامه می آید.

***

لازم است در اینجا بخش هایی از پیام رئیس جمهور اوباما را برای این کنفرانس برای شما بخوانم.او گفته برای بیش از چهل و پنج سال معاهده NPT نظرات مشترک ما درباره جهانی فاقد تسلیحات اتمی را تجسم بخشیده است.در این راه نباید کوتاهی وجود داشته باشد و هر گام باید با دقت برداشته شود تا امنیت همگان در این راه طولانی تامین شود.ما هنوز به اهداف فوری در این معاهده که درباره آنها توافق شده است،نرسیده ایم.

تنها با دنبال کردن نقاط مشترک و تقویت اهداف مشترک ما می توانیم در رسیدن به جهانی بدون تهدیدات اتمی برسیم.در هفته های آتی و در زمانهایی پس از این کنفرانس اجازه بدهید با روح مشارکت گرد هم آییم تا از گسترش تسلیحات اتمی جلوگیری کنیم.برای موفق شدن این نسل ، پیشرفت در حیطه انرژی اتمی صلح آمیز و حرکت در مسیر صلح و امنیت ضروری است.

من از اینکه در اینجا ایستاده ام و نماینده دولت و رئیس جمهوری هستم که به ایده جهانی عاری از تسلیحات اتمی متعهد هستند،بسیار خوشحالم.برای برداشتن گام های محکم لازم است که این موضوع عملی شود.همانطور که بیشتر شما می دانید تابستان امسال جهان هفتادمین سالگرد حضور نمایندگانی از دهها کشور جهان در سانفرانسیسکو برای امضاء منشور سازمان ملل را جشن می گیرد.آنها با این اقدام خود خواهان حفاظت از انسانیت در برابر جنگ افروزی و پیشرفت اجتماعی و معیارهای بهتر زندگی و آزادی های بیشتر شدند.این تعهد به مسئوولیت نسل های پیشرو بدل شد و این موضوع در راس امورات امروز ما قرار دارد.

چندین موضوع به عنوان موضوعاتی تهدید کننده برای ایده آل های سازمان ملل و صلح و امنیت سیاره ما هستند و آن گسترش تسلیحات اتمی است.زمانی که من جوان بودم برای ماموریتی آموزشی در رابطه با تسلیحات اتمی و شیمیایی شدم.من در آن زمان آموختم که جنگ اتمی چگونه است.من همچنین مطالبی درباره میزان خسارات ناشی از تسلیحات کشتار جمعی آموختم.من همچنین مطالبی درباره تشعشع اتمی و عوارض بلند مدت آن آموختم.

زمانی که من به این موضوع فکر می کنم که در کنار شمار زیادی تسلیحات اتمی زندگی می کنیم من به این نتیجه می رسم که این موضوع علیه همه چیز است.اکثریت قریب به اتفاق جهانیان به این نتیجه رسیده اند که تسلیحات اتمی باید نابود شود.

رئیس جمهور اوباما در پراگ گفت که رهبری عاقلانه، قدرتمندتر از هر سلاحی است. امروز از مسابقه تسلیحاتی اتمی که زمانی سبب ایجاد رعب و وحشت و فکر پایان جهان در دلهای میلیونها انسان بود به دلایلی کاسته شده است که این نوید بخش صلح است.آیا ما می توانیم حقیقتا آینده ای را ایجاد کنیم که تسلیحات اتمی تنها در صفحات کتب تاریخ یافت شوند؟پاسخ مثبت است اما راه پیش رو طولانی است و این موضوع به شکیبایی ،همکاری و جدیت برای تکامل دارد.

بدون شک هر گامی که شما بر می دارید که به این موضوع نزدیک می شوید و در این راه برای نزدیک شدن به آن تعامل می کنید در حقیقت سیاره خود را امن تر می کنید.زمانی که ما به خط پایان برسیم ما به شرایطی خواهیم رسید که از یکصد کلاهک اتمی جنگی به صفر برسیم.ما از گذشته تا کنون در جهانی به سر می بریم که تغییر یافته است و به طرف وضعیتی بهتر تغییر یافته است.در چهل و پنج سال گذشته خطوط راهنمای این مسائل معاهده NPT بوده است.این موضوعی رو به جلو است که پیچیده نیست.کشورهای بدون تسلیحات اتمی نمی توانند به این تسلیحات دست پیدا کنند و کشورهای دارای تسلیحات اتمی به طرف خلع سلاح حرکت می کنند و تمامی کشورها به انرژی صلح آمیز هسته ای دسترسی دارند.این موضوع مهمی است که به خاطر بیاوریم که یکی از این اجزاء یعنی عدم گسترش تسلیحات اتمی ،خلع سلاح و استفاده صلح آمیز از اتم اجزایی ضروری برای NPT هستند.این معاهده نمی تواند به حیات خود با نبود هرکدام از این اجزاء ادامه دهد و لازم است که از آن حمایت شود.

برای اینکه این معاهده به حرکت رو به جلو خود ادامه دهد لازم است که به مفاد آن عمل شود و قوانین آن الزام آور باشند و اعضای آن وفادار به آن باشند.این به آن معناست که لازم است که جهان در مخالفت با گسترش تسلیحات اتمی متحد باشد.

امروز ظرفیت تاریخی لازم برای پیشرفت به طرف این سرانجام وجود دارد.آمریکا و متحدان ما در گروه پنج به علاوه یک با ایران درباره شماری از پارامترها گرد هم آمده اند که اگر نهایی شود و اجرایی شود می تواند تمامی راههای احتمالی رسیدن ایران به تسلیحات اتمی را سد کند و به جامعه جهانی این اطمینان را بدهد که برنامه اتمی این کشور صلح آمیز است.من می خواهم که شما بدانید که کار دشوار هنوز به پایان نرسیده است و برخی مسائل اساسی هنوز لاینحل باقیمانده اند اما ما حقیقتا از هر زمان دیگری در رسیدن به یک توافق جامع که به دنبال آن هستیم به هم نزدیک تریم و اگر ما بتوانیم به آن برسیم تمامی جهان امن تر خواهد شد. لازم است در اینجا این موضوع را یاد آوری کنم که NPT همیشه در کانون این مذاکرات بوده است.از روز نخست ما بر روی این موضوع تمرکز کردیم که ایران بازگردد و به تعهداتش بر اساس این معاهده عمل کند و اگر مذاکرات به فوریت موفقیت آمیز بود آنگاه این موضوع به منزله اثبات قدرت دیپلماسی در مناقشات و تقویت حاکمیت قانون باشد.ما از ابتدا گفته ایم که هرگونه توافق با ایران تنها نباید بر اساس قول و حرف باشد بلکه باید بر اساس شواهد باشد.این موضوع باید بر اساس راستی آزمایی باشد که در بطن معاهده NPT و جریان آژانس بین المللی انرژی اتمی قرار دارد.

بدیهی است که راستی آزمایی در بطن معاهده ان.پی .تی قرار دارد.موضوع مهمی که ما می توانیم برای حمایت از جلوگیری از اشاعه تسلیحات اتمی صورت دهیم این است که آژانس بین المللی انرژی اتمی و ضمانتهای اجرایی آن را تقویت کنیم تا این آژانس بتواند به آنچه که برای اجرایی کردن توافقات به آنها نیاز دارد دسترسی داشته باشد.این موضوع سبب شده است که آمریکا تلاش کند تا پروتکل های الحاقی را از نظر جهانی تقویت کند و آنرا به عنوان معیاری جهانی برای عمل به تعهدات مطرح کند.راستی آزمایی عمل به تعهدات ملتهای به معاهده NPT موضوعی مهم است و از طرف دیگر اگر دیگر کشورها به موارد نقض خود متعهد نباشند آنگاه نمی تواند موضوع خوبی باشد.کره شمالی نمونه ای شفاف در این رابطه است. ما می دانیم که کره شمالی به چشم پوشی از تعهداتش ادامه می دهد و معاهده NPT را زیر پا می گذارد و امنیت و صلح بین المللی را تضعیف می کند.لازم است که به طور شفاف و جدی این موضوع را اعلام کنیم که کره شمالی باید تمامی تسلیحات اتمی اش را تحویل دهد و به ضمانت های آژانس بین المللی انرژی اتمی بازگردد و به تمامی تعهداتی که از ابتدا و عضویتش در ان.پی .تی به آنها متعهد شده است،عمل کند.دولت اوباما در تعامل با هم پیمانان منطقه ای خود در تلاش است که مذاکراتی جدید را آغاز کند اما این همچنان بر عهده کره شمالی است که نشان دهد واقعا برای رفع نگرانی های بین المللی جدی است.تا زمانی که این موضوع روی دهد این کشور بیش از پیش منزوی خواهد شد.

دوستان من منع گسترش تسلیحات اتمی باید موضوعی غیر قابل مذاکره باشد.هیچ فضایی در NPT برای کشوری ایجاد نشده است که بخواهد درباره تبدیل شدن به کشوری اتمی مذاکره کند.لازم است که این موضوع را یادآوری کنیم که در برابرتعهد به امتناع از رفتن به دنبال تسلیحات اتمی ، ملل جهان انتظار وجود قدرت های اتمی در جهان دارندکه به طور مستمر خلع سلاح شوند و به سهم خود به تعهدات خود عمل کنند.آمریکا خود را متعهد به این موضوع می داند.ما به کاهش زرادخانه خود ادامه می دهیم و گام به گام به طرف خلع سلاح اتمی حرکت می کنیم. لازم است که بگویم که پیشرفت ما غیرقابل ایراد است.در ماه سپتامبر دو هزار و چهارده شمار تسلیحات اتمی در زرادخانه ما به 4717 رسیده است که هشتاد و چهار درصد کمتر از میزانی است که در زمان جنگ سرد وجود داشته است. البته راه زیادی برای طی کردن باقیمانده است.در بیست سال گذشته ما ده هزار و دویست و یک کلاهک جنگی را برچیده ایم و دو هزار و پنجاه کلاهک اتمی را غیرفعال کرده ایم و آنها را در صف نابودی قرار داده ایم. این کاری پیچیده و هزینه دار است.ما خود را متعهد به این موضوع می دانیم.من خشنودم که امروز اعلام کنم که رئیس جمهور اوباما تصمیم گرفته است که آمریکا برچیدن کلاهک های غیرفعال شده خود را با سرعت ببخشد. تعهد ما به خلع سلاح در دیگر حیطه ها هم شفاف است. ما نه تنها خود را متعهد به رفتن به دنبال هیچ کلاهک اتمی جدید و ماموریت های اتمی جدید و قابلیت های اتمی جدید نمی دانیم بلکه در بیست و سه سال گذشته هیچ تسلیحات اتمی آزمایش نکرده ایم. ما به طور شفاف تعهد خود را به معاهده آزمایش اتمی نشان داده ایم. ما نقش تسلیحات اتمی در راهبرد امنیت ملی خود کاهش داده ایم و هدف اولیه ما مقابله با تهدیدات اتمی از طرف دیگران است. ما حالت هشدار برای زرادخانه اتمی خود را کاهش داده ایم و هر گام معقولانه برای ایمنی، امنیت و کنترل را برداشته ایم.من به عنوان کسی که به مدت سه دهه بر روی این موضوع تمرکز کرده ام لازم است که اعلام کنم که همانند هر فرد دیگری می دانم که راهی طولانی پیش رو داریم.با وجود کاهش قابل توجه ،آمریکا و روسیه هنوز نود درصد از تسلیحات اتمی جهان را در اختیار دارند .پیمان جدید استارت که در زمان ریاست من بر کمیته روابط خارجی سنا به تصویب رسید هم آمریکا و هم روسیه را در راه کاهش میزان زرادخانه اتمی قرار داد.اجرایی شدن این موضوع به خوبی ادامه دارد و مسیر خود را طی می کند و ما شمار تسلیحات اتمی خود را به طرز قابل توجهی کاهش می دهیم.ما می دانیم که می توانیم این کاهش را بیشتر صورت دهیم و رئیس جمهور اوباما این موضوع را به طور شفاف اعلام کرده است که اشتیاق و آمادگی ما درباره مذاکره برای کاهش بیشتر تسلیحات اتمی راهبردی به یک سوم میزان کنونی می تواند با ایجاد استارت جدید عملی شود.

بدهید بر روی این موضوع تاکید کنم که پیشنهاد ما بر روی این میز قرار دارد و ما به روسیه توصیه می کنیم که به این موضوع توجه داشته باشد.لازم است که بر روی این موضوع تاکید کنم که نگرانی عمیق ما درباره روسیه به نقض صریح تعهدات آنها درباره معاهده قدرتهای اتمی بازمی گردد. ما از روسیه می خواهیم که به تعهدات خود پایبند باشد زیرا برای چندین دهه این معاهده سهم مهمی در رابطه با صلح و امنیت اروپا و آسیا ایفا کرده است و هیچ دلیلی وجود ندارد که خطرات جدیدی را با تضعیف این معاهده ایجاد کنیم. همانطور که ما آینده را می سازیم ما می توانیم گام های بیشتری برداریم. ما باید مذاکرات خود را درباره معاهده کاهش میزان مواد شکاف پذیر آغاز کنیم.

ستون سوم NPT بر اساس استفاده صلح آمیز از اتم است. در اینجا آمریکا نقشی گسترده را ایفا می کند. امریکا خرسند است که بیشترین حمایت مالی را از آژانس بین المللی اتمی را دارد. از زمان کنفرانس پیشین بازنگری NPT ما در حدود دویست میلیون دلار برای گسترش استفاده صلح آمیز از انرژی اتمی اختصاص داده ایم و امروز خوشحالم که اعلام کنم که پنجاه میلیون دلار دیگر در این رابطه به آژانس اختصاص داده ایم. این منابع سبب گسترش دسترسی جهانی به استفاده صلح آمیز از اتم می شود و سبب رشد اقتصادی پایدار می شود. حقیقت این است که انرژی اتمی می تواند منبعی معتبر برای کاربردهای گوناگون باشد. از طریق طرح ابتکاری آژانس برای استفاده صلح آمیز از انرژی اتمی ما سبب گسترش ایمنی غذایی می شویم. با بررسی موضوع بیماری های دام در آفریقا و افزایش و ارتقاء معیارهای ایمنی غذایی در آمریکایی لاتین ما سبب ارتقاء معیارهای سلامتی انسان می شویم. ما همچنین می توانیم روش هایی برای تشخیص و درمان سرطان در سراسر جهان پیدا کنیم.

 

http://sildenafilcitrategen.com/ http://vardenafilonline.org/