15/5/13 - 14:16
شماره مطلب : 2601
در گفت وگو با الشرق الاوسط بیان شد

اوباما: امریکا به تقویت غربگرایان در ایران امید بسته است/ منطقه پس از توافق هسته ای به آرایش جدید علیه ایران نیاز دارد

باراک اوباما رییس جمهور امریکا در تازه ترین سخنان این مسئله را که در هرگونه توافق هسته ای چشم امید به تقوت غربگرایان در ایران دارد، تکرار کرد.

ایران هسته ای- باراک اوباما رییس جمهور امریکا در تازه ترین سخنان این مسئله را که در هرگونه توافق هسته ای چشم امید به تقوت غربگرایان در ایران دارد، تکرار کرد.

وی پیش از این هم بارها این نکته را بیان کرده بود.

وی همچنین مشخصات یک چارچوب ژئوپلتیکی را شرح داده است که هدف آن «مدیریت قدرت منطقه ای ایران در مرحله پساتوافق» است.

«ایران هسته ای» متن کامل این مصاحبه را منتشر می کند.

متن اصلی را اینجا ببنید.

***

باراک اوباما که برای دستیابی به یک توافق هسته ای با ایران تلاش می کند، وقتی روز چهارشنبه سران و مقامات کشورهای شورای همکاری خلیج (فارس) را در کاخ سفید و سپس در روز پنجشنبه در کمپ دیوید به حضور می پذیرد، مشتاق خواهد بود تا ائتلاف تاریخی کشورش را با خلیج (فارس) تحکیم بخشد.

اوباما که بلافاصله پس از حصول چارچوب یک توافق با ایران در آوریل گذشته سران شورای همکاری خلیج (فارس) را برای این نشست دعوت کرد، اکنون باید با نگرانی های جهان عرب مواجه شود که معتقدند رهبران ایران از هرگونه توافق هسته ای برای توسعه هرچه بیشتر نفوذ خود در منطقه استفاده خواهند کرد.

اوباما در نخستین مصاحبه اش با الشرق الاوسط، و نخستین مصاحبه اش با یک روزنامه عربی زبان پذیرفت که «کشورهای منطقه حق دارند از فعالیت های ایران، به ویژه حمایتش از عوامل نیابتی خشن در داخل مرزهای کشورهای دیگر، عمیقا نگران باشند».

وی همچنین اولویت های اصلی خود را برای این نشست - و نیز منطقه - ترسیم کرد. او استدلالش را برای دعوت از سران شورای همکاری خلیج (فارس) تشریح کرد و گفت «این بخشی از تلاش ها برای«تقویت هرچه بیشتر مشارکت های نزدیک ما، از جمله همکاری امنیتی ما، و بحث درباره این است که ما چگونه می توانیم با چالش های مشترک خود به اتفاق مواجه شویم.

این شامل همکاری برای حل و فصل مناقشات در سراسر خاورمیانه که جان انسان های بیگناه بسیاری را گرفته و موجب درد و رنج مردم منطقه شده است نیز می شود.»

انتظار می رود اوباما در این نشست به متحدان خود در خلیج (فارس) درباره تعهد کشورش به حفظ امنیت آنها اطمینان خاطر بدهد.

او به الشرق الاوسط گفت «درباره تعهد آمریکا به امنیت منطقه و شرکای ما در شورای همکاری خلیج (فارس) شک نباید کرد».

متن این مصاحبه بدین شرح است:

الشرق الاوسط: شما امشب با رهبران و مقامات کشورهای شورای همکاری خلیج (فارس) در واشنگتن و فردا در کمپ دیوید نشست خواهید داشت. غیر از حرف زدن درباره حمایت شما از این کشورها که شما در نشست های قبلی زده اید، آمریکا چه اقدامات و تضمین هایی را متعهد خواهد شد، و آیا اینها شامل تضمین هایی برای تنگه هرمز و تنگه باب المندب نیز خواهد شد؟

باراک اوباما: من مقامات ارشد شورای همکاری خلیج (فارس) را برای تقویت هرچه بیشتر مشارکت های نزدیک خود، از جمله برای تقویت همکاری های امنیتی خود، و نیز برای بحث درباره اینکه چگونه می توانیم با چالش های مشترک خود به اتفاق مواجه شویم، به واشنگتن دعوت کرده ام. این شامل همکاری برای حل و فصل کشمکش های سراسر منطقه خاورمیانه که جان انسان های بیگناه بسیاری را گرفته و موجب درد و رنج بسیار برای مردم منطقه شده است، نیز می شود.

من ممنونم که همه کشورهای شورای همکاری خلیج (فارس) نماینده ای در مذاکرات خواهند داشت و من در انتظار این مذاکرات هم در کاخ سفید و هم در کمپ دیوید هستم.

دیدار ما در منافع مشترک ما در یک منطقه خلیج (فارس) که در صلح،‌ نیکبختی و امنیت باشد، ریشه دارد. همانطور که دو سال قبل در سازمان ملل متحد گفتم، آمریکا منافعی محوری در خاورمیانه دارد که شامل: مقابله با تجاوز خارجی، تضمین جریان آزاد انرژی و تجارت، و آزادی کشتیرانی در آبهای بین المللی از جمله در تنگه هرمز و تنگه باب المندب؛ متلاشی کردن شبکه های تروریستی که مردم ما را تهدید می کنند؛ و جلوگیری از تولید سلاح های کشتار جمعی و نیز استفاده از آنها می شود.

من تصریح کرده ام که آمریکا آماده است از همه عناصر قدرت خود برای تامین این منافع استفاده کند.

اینها فقط حرف نیست؛ پشتوانه آنها سابقه قوی اقدام واقعی است.

آمریکا طی شش دهه با کشورهای شورای همکاری خلیج (فارس) برای پیشبرد منافع متقابل ما همکاری کرده است.

آمریکایی ها در منطقه خدمت کرده اند، و برای امنیت متقابل ما جانشان را نیز داده اند. هزاران پرسنل آمریکایی امروز در منطقه خلیج (فارس) برای تقویت ثبات منطقه ای خدمت می کنند. نیروهای مسلح ما هر سال در رزمایش های بزرگ متعدد به اتفاق آموزش می بینند. بنابراین، درباره تعهد آمریکا به امنیت منطقه و شرکای ما در شورای همکاری خلیج (فارس) نباید شک کرد. من امیدوارم که نشست این هفته به تعمیق همکاری های ما در طیف کاملی از حوزه ها بینجامد.

ما به اتفاق این فرصت را داریم که هماهنگی امنیتی خود را بهبود ببخشیم و به شرکای خود در شورای همکاری خلیج (فارس) کمک کنیم ظرفیت ها و توانایی های دفاعی خود را در طیفی از حوزه ها شامل دفاع موشکی، امنیت کشتیرانی، امنیت سایبری، و امنیت مرزها تقویت و بیش از پیش یکپارچه کنند.

ما می توانیم تلاش های ضدتروریستی خود را با تمرکز بر مقابله با جریان رفت و آمد جنگجویان خارجی و تامین مالی تروریست ها در مناطق کشمکش، و نیز مقابله با ایدئولوژی شیطانی داعش تشدید کنیم.

ما می توانیم برای حل و فصل کشمکش های کنونی - در عراق، سوریه، یمن، و لیبی - با یکدیگر کار کنیم و به تنش های فرقه ای اساسی و زیرین که منطقه را عقب نگه داشته است، بپردازیم.

من این فرصت را خواهم داشت که مقامات ارشد شورای همکاری خلیج (فارس) را از آخرین اخبار و تحولات مذاکراتمان برای دستیابی به یک توافق جامع برای جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح های هسته ای، که به شدت معتقدم بهترین راه برای تضمین امنیت منطقه، از جمله شرکایمان در شورای همکاری خلیج (فارس) است، مطلع کنم. در عین حال،‌ دیدارهای این هفته فرصتی برای حصول اطمینان خاطر از این خواهد بود که کشورهای ما برای مقابله با رفتار بی ثبات کننده ایران در کل خاورمیانه، از جمله حمایتش از گروههای تروریستی، از نزدیک همکاری می کنند.

الشرق الاوسط: نگرانی های زیادی درباره نقش ایران در کشورهایی مانند سوریه و یمن وجود دارد، که ریشه آن اعتقاد رژیم ایران به «صدور انقلاب» است. شما امروز نقش ایران را در منطقه چگونه می بینید، و چگونه متقاعد شده اید که اگر توافق هسته ای به دست آید، حاکمان ایران می توانند «بازیگران سازنده ای» شوند؟‌

باراک اوباما: ایران آشکارا درگیر رفتاری خطرناک و بی ثبات کننده در کشورهای مختلف سراسر منطقه است. ایران یک کشور حامی تروریسم است. ایران از رژیم اسد در سوریه حمایت می کند. ایران از حزب الله در لبنان و حماس در نوار غزه پشتیبانی می کند. ایران به شورشیان حوثی در یمن کمک می کند. بنابراین، کشورهای منطقه حق دارند که عمیقا درباره فعالیت های ایران، به ویژه حمایتش از عوامل نیابتی خشن در داخل مرزهای کشورهای دیگر عمیقا نگران باشند.

مهم است که به یاد داشته باشیم که ایران از پیش بدون یک زرادخانه هسته ای نیز در اینگونه فعالیت ها مشارکت داشته است. ما می توانیم تصور کنیم که اگر ایران به سلاح هسته ای مسلح شود، رفتارش چقدر تحریک آمیزتر هم خواهد شد. افزون بر آن، برای جامعه بین المللی نیز مقابله و بازدارندگی در برابر رفتار بی ثبات کننده ایران دشوارتر خواهد شد.

این یکی از دلایل این است که چرا دستیابی به یک توافق جامع که ما دنبال رسیدن به آن با ایران هستیم اینقدر اهمیت دارد. با جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته ای یکی از بزرگترین تهدیدات برای امنیت منطقه ای نیز حذف خواهد شد.

حتی در زمانی که ما دنبال یک توافق هسته ای با ایران بوده ایم،‌ آمریکا در برابر دیگر رفتارهای عاری از حس مسئولیت ایران همچنان هوشیاری خود را حفظ کرده است.

ما حضور نظامی قدرتمندانه خود را در منطقه حفظ کرده ایم و به کمک به کشورهای شورای همکاری خلیج (فارس) برای تقویت ظرفیت های خود به منظور بازدارندگی و دفاع در برابر هر نوع تجاوز خارجی ادامه داده ایم.

ما به اجرای کامل تحریم های مرتبط با حمایت ایران از تروریسم و برنامه موشکی بالستیک این کشور ادامه داده ایم و این تحریم ها را همچنان، و حتی پس از دستیابی به یک توافق هسته ای با ایران، اجرا خواهیم کرد.

وقتی مسئله آینده ایران به میان می آید، من نمی توانم پویایی داخلی ایران را پیش بینی کنم. در داخل ایران، رهبران و گروههایی هستند که به مدت چند دهه خود را هم در مخالفت با آمریکا و هم در مخالفت با شرکای منطقه ای ما تعریف کرده اند. من به این امید نبسته ام که حصول توافق هسته ای این وضع را تغییر دهد. با این حال، این احتمال هم وجود دارد که اگر ما به شکلی موفقیت آمیز به مسئله هسته ای بپردازیم و ایران از برخی تحریم های هسته ای خلاصی یابد، این کار به سرمایه گذاری های بیشتر در اقتصاد ایران بینجامد و فرصت بیشتری برای مردم ایران به دست آید، که این نیز موضع رهبران میانه رو ایران را تقویت خواهد کرد.

ایرانی های بیشتری می توانند ببینند که تعامل سازنده - نه رویارویی - با جامعه بین المللی مسیر بهتری است. دو راه پیش روی ایران قرار دارد. یکی ادامه مسیر رویارویی است؛ راه بهتر هم اتخاذ یک رویکرد سازنده تر در منطقه است که به ایران اجازه خواهد داد همگرایی بیشتری با جامعه جهانی داشته باشد. اما حتی اگر پویایی سیاسی (داخلی) ایران تغییر نکند، حصول توافق هسته ای ضروری تر خواهد شد زیرا مانع از دستیابی یک رژیم دشمن ما به سلاح هسته ای می شود.

الشرق الاوسط: در مه 2011 شما در بحبوحه تغییرات دولت های منطقه از «حق تعیین سرنوشت» در جهان عرب سخن گفتید. امروز چه نگاهی به این تغییرات دارید، به ویژه در سوریه که داعش توانسته است بیشتر مخالفان ملی گرا را شکست دهد؟

باراک اوباما: آنچه چهار سال قبل گفتم امروز هم صادق است. این فقدان حق تعیین سرنوشت - ناتوانی شهروندان برای تعیین مسالمت آمیز آینده کشور خود - بود که به نومیدی ها و سرخوردگی و نارضاتی و فقدان فرصت های اقتصادی دامن زد که بهار عربی را به وجود آورد. در برخی کشورها، مانند تونس، پیشرفت واقعی به دست آمده است زیرا شهروندان آنها روحیه مصالحه و فراگیری را که ملت ها برای موفقیت به آن نیاز دارند در آغوش گرفته اند. برخلاف این روند، ‌رژیم اسد جنگی را علیه مردم سوریه به راه انداخت و امیدهای اولیه برای پیشرفت در این کشور زیر سایه خشونت و افراط گرایی قرار گرفت. چیزی که در این سال های دشوار تغییر نکرده تعهد آمریکا در قبال مردم منطقه است. همانطور که چهار سال قبل در نطقم گفتم، «هیچ شکی نباید باشد که آمریکا از تغییراتی استقبال می کند که موجب پیشبرد حق تعیین سرنوشت و ایجاد فرصت می شود.» برای همین است که ما همچنان از حق شهروندان برای تعیین سرنوشت خود، زندگی شرافتمندانه، انتخاب دولت هایی که فراگیر باشند، داشتن فرصت های اقتصادی،‌ و به دست گرفتن کنترل آینده خود حمایت می کنیم و آمریکا همچنان به حمایت از حقوق جهانی در خاورمیانه، مثل هر جای دیگر از جهان، ادامه خواهد داد.

البته سوریه چالش منحصر به فردی است. رژیم مستبد اسد همچنان مردم خود را قتل عام می کند و افراطیونی مانند داعش و گروه جبهه النصره که وابسته به القاعده است مرتکب ظلم می شوند و اقدامات تروریستی طراحی می کنند و می کوشند ایدئولوژی ورشکسته خود را به مردم سوریه تحمیل کنند. سیاست آمریکا روشن است.

اسد از مدتها قبل مشروعیت خود را از دست داده است - و از آنجا که هیچ راه حل نظامی برای چالش های سوریه وجود ندارد - در نهایت باید یک دوره گذار سیاسی برای تشکیل سوریه ای وجود داشته باشد که در آن حقوق جهانی، شامل حقوق زنان، و حقوق اقلیت های قومی و مذهبی رعایت شود. آمریکا برای تحقق این هدف به حمایت از مخالفان میانه رو سوری ادامه می دهد و ما همچنان بزرگترین تامین کننده کمک های بشردوستانه به مردم سوریه باقی می مانیم و با شرکای ائتلافی خود، از جمله کشورهای عربی، به کارزار بی وقفه برای تضعیف پایگاه امن داعش در داخل سوریه در چارچوب کارزار جامع تر خود برای نابودی این گروه ادامه خواهیم داد.

الشرق الاوسط: شما با وعده خارج کردن سربازان آمریکایی از عراق بر سر کار آمدید و به وعده خود نیز عمل کردید. با این حال، اوضاع امروز عراق بسیار بدتر از زمانی است که شما به قدرت رسیدید. داعش و شبه نظامیان مسلح اکنون امنیت عراق را تهدید می کنند. برای برقراری ثبات عراق چه باید کرد و شما چقدر از انتقادها را درباره اوضاع کنونی عراق با گذشت 12 سال از جنگی که شما مخالف آن بودید،‌ می پذیرید؟‌

باراک اوباما: یکی از دلایل مخالفت من با تجاوز نظامی به عراق در سال 2003 این بود که احساس می کردم ما پیامدهای دراز مدت این کار را در نظر نگرفته ایم.

در حقیقت، سال ها بی ثباتی در داخل عراق که پس از حمله نظامی آمریکا به وجود آمد به ظهور القاعده در این کشور کمک کرد و این گروه بعدا به شکل داعش درآمد و سپس پایگاه خود را در سوریه برقرار کرد.

آمریکا طی سال های متمادی برای کمک به عراقی ها برای تشکیل یک دولت جدید و نیروهای امنیتی صدها میلیارد دلار خرج کرده است و هزاران آمریکایی نیز جان خود را داده اند. متاسفانه ناکامی دولت قبلی عراق برای حکومت کردن به شکلی فراگیر به شکل گیری اوضاعی منجر شد که در آن برخی عراقی ها احساس بیگانگی کردند و نیروهای امنیتی عراق نتوانستند یا مایل نبودند از بخش اعظم عراق در برابر پیشروی های سال گذشته داعش دفاع کنند. بنابراین، این فقط یک مشکل نظامی نیست. یک مشکل سیاسی نیز است.

مهم است که همه ما از 12 سال گذشته درس بگیریم. این درسها ما را به این نتیجه می رساند که نمی توان یک راه حل نظامی را بر عراق تحمیل کرد و آمریکا قطعا این کار را نخواهد کرد. برای همین است که ما همراه با شرکای خود در ائتلاف دنبال یک رویکرد جامع برای عراق، با مشارکت مردم عراق هستیم.

کارزار نظامی ما، با مشارکت شرکای عرب، جلو پیشروی های داعش را گرفته و در برخی مناطق آنها را عقب رانده است.

نیروهای عراقی داعش را در تکریت شکست دادند و داعش کنترل یک چهارم از مناطق مسکونی را که در عراق تصرف کرده بود از دست داده است. ما به آموزش و تقویت نیروهای محلی در عراق کمک می کنیم تا آنها قویتر بشوند.

ما به مردم عراق کمک های بشردوستانه می دهیم. همانطور که بارها گفته ام، مبارزه برای نابودی داعش زمان می برد، اما من مطمئنم ما موفق می شویم.

اما در نهایت، عراق فقط در صورتی موفق می شود که رهبران آن به شکلی فراگیر حکومت کنند که در آن عراقی ها با هر پس زمینه ای مشاهده کنند که آینده ای در عراق دارند. من از تلاش های حیدر العبادی نخست وزیر عراق برای توانمند ساختن نیروهای محلی از طریق جذب قبایل سنی و تلاش برای تشکیل یک نیروی گارد ملی دلگرم شده ام. او همچنین نگاه جدید و غیرمتمرکزی از حکومت ترسیم کرده است. او دست همکاری به سوی همسایگان عراق دراز کرده است و در پایتخت های کشورهای منطقه از وی استقبال شده است. دیدارهای این هفته من با شرکایمان در شورای همکاری خلیج (فارس) فرصتی برای تاکید دوباره بر این خواهد بود که ما از برقراری مناسبات محکم تر میان عراق و همسایگانش، که باید به تمامیت ارضی عراق احترام بگذارند، به شدت حمایت می کنیم.

الشرق الاوسط: از تلاش های اولیه شما برای پایان دادن به اشغالگری اسرائیل در فلسطین و راه حل دو کشور بسیار استقبال شد اما این تلاش ها با کارشکنی طرف های مختلف مواجه شد. آیا شما از تلاش برای دستیابی به یک راه حل دو کشوری تا قبل از پایان دوره ریاست جمهوری خود دست کشیده اید، و اگر دست نکشیده اید، این وضع را چطور می توانید تغییر دهید؟

باراک اوبا: من هرگز از صلح میان اسرائیلی ها و فلسطینی ها نومید نخواهم شد و آمریکا هرگز از تلاش برای تحقق این هدف دست نخواهد کشید. همانطور که در سفر دو سال قبل خود به رام الله گفتم،‌ فلسطینی ها سزاوار پایان اشغال و پایان بی حرمتی های روزانه ناشی از اشغال هستند؛ آنها سزاوار زندگی در یک کشور مستقل و دارای حق حاکمیت هستند که در آن بتوانند یک زندگی شرافتمندانه و همراه با فرصت برای فرزندان خود فراهم کنندو همانطور که در نطقم خطاب به مردم اسرائیل در همان سفر گفتم، صلح میان اسرائیلی ها و فلسطینی ها ضروری، عادلانه و ممکن است. این صلح همچنین در راستای منافع امنیت ملی آمریکاست.

برای همین است که ما در سال های گذشته برای رسیدن به یک راه حل مبتنی بر اصل دو کشور و یافتن راههای ابتکاری برای پرداختن به امنیت اسرائیل و رفع نیازهای حاکمیتی فلسطینی ها سخت تلاش کرده ایم.

با شکست مذاکرات، تنش نهفته در شرق بیت المقدس و کرانه باختری رود اردن، جنگ تابستان گذشته در غزه، و پرسش های جدی که درباره پایبندی به راه حل دو کشوری مطرح شده است، این را نمی توان پنهان کرد که ما اکنون مسیر بسیار دشواری پیش رو داریم. در نتیجه، آمریکا به دقت سرگرم ارزیابی رویکرد خود به این کشمکش است.

نگاه ما به دولت جدید اسرائیل و فلسطینی هاست تا - از طریق سیاست ها و اقدامات خود - تعهد واقعی خود را به راه حل دو کشور نشان دهند. فقط در آن صورت می توان اعتمادسازی و از چرخه تشدید کشمکش جلوگیری کرد. پرداختن به تاثیر ماندگار جنگ تابستان گذشته در غزه نیز باید محور هرگونه تلاش باشد.

در نهایت، طرف ها نیاز خواهند داشت نه فقط به نیازهای فوری بشردوستانه و بازسازی، بلکه به چالش های اصلی در خصوص آینده غزه در چارچوب یک راه حل متبنی بر اصل دو کشور، از جمله احیای ارتباط غزه با کرانه باختری و برقراری دوباره مناسبات تجاری محکم با اسرائیل و اقتصاد جهانی، بپردازند.

الشرق الاوسط:‌ شما اندکی پس از ورود به کاخ سفید در سخنرانی خود در قاهره جهان عرب را مخاطب قرار دادید؛ از آن زمان تاکنون خیلی چیزها تغییر کرده است. شما در مصاحبه اخیرتان با نیویورک تایمز از «جوانان سنی» سخن گفتید و این موجب اعتراضاتی در شهرهای عربی شد که در آنجا جوانان نمی خواهند از میان منشور هویت مذهبی یا فرقه ای به آنها نگریسته شود. آیا از این متاسف نیستید که آمریکا ممکن است به مقداری از این فرقه گرایی دامن زده باشد؟‌ آیا پیامی برای این جوانان، از جمله آنهایی که همه چیز خود را به خطر می اندازند تا از طریق دریای مدیترانه به «غرب» برسند و ما شاهد جان باختن هزاران نفر از آنها در این راه هستیم، ندارید؟

باراک اوباما: من دوره ریاست جمهوری ام - و در واقع بیشتر سال های عمرم - را در تلاش برای پر کردن شکاف های نژادی، قومی و مذهبی که در اغلب موارد مانع از همکاری مردم با یکدیگر، در آمریکا و سرتاسر جهان، شده است صرف کرده ایم. در خصوص خاورمیانه، من مکررا از دولت ها خواسته ام به شیوه ای فراگیر حکومت کنند تا همه مردم آنها - سنی، شیعه، مسیحی، یا اقلیت های مذهبی دیگر - بدانند که حقوق آنها رعایت خواهد شد و آنها فرصتی برای موفقیت خواهند داشت. بنابراین، وقتی جوانان نمی خواهند کسی از میان لنزهای فرقه ای به آنها نگاه کند، این مرا امیدوار می کند.

اما چیزی که انکار کردنی نیست این است که فرقه گرایی متاسفانه در منطقه وجود دارد. من پارسال در سازمان ملل گفتم که «جنگ های نیابتی و کارزارهای تروریستی میان سنی ها و شیعیان در سرتاسر خاورمیانه، جنگی هستند که هیچ برنده ای ندارند.» سوریه با جنگ داخلی از هم پاشیده است. داعش توانست بخش های بزرگی از عراق را تصرف کند. داعش نسخه ای تحریف شده و دروغین از اسلام را عرضه کرده است و بیشتر قربانیان این گروه نیز مسلمانان دیگر - مردان و زنان و کودکان بیگناه - هستند. برای همین است که یکی از مسائلی که ما این هفته در واشنگتن روی آن متمرکز خواهیم شد این خواهد بود که کشورهای ما چگونه می توانند برای کمک به حل و فصل برخی از مهم ترین کشمکش های منطقه که اجازه رشد و نمو این افراطیون را داده است، همکاری کنند.

این یک فاجعه تمام عیار است که این تعداد بسیار زیاد از جوانان احساس کنند فرصتی در داخل ندارند و مجبورند جان خود را در تلاش برای عبور از دریای مدیترانه برای رسیدن به اروپا به خطر بیندازند و اغلب نیز جان خود را از دست بدهند. بنابراین،‌ پیام من به جوانان در سرتاسر منطقه خاورمیانه این است که آمریکا شما را همان چیزی می بیند که هستید، مردان و زنان بسیار بااستعدادی که خیلی چیزها دارند که باید به جوامع خود، کشورهای خود، و به جهان بدهند. و آمریکا می خواهد در حالی که می کوشید به موفقیت برسید، شریک شما باشد. این پیام اصلی نطق من در قاهره بود،‌ و هدف امروز ما همچنان همین است. برای همین است که ما در تلاشیم از کارآفرینی و مشارکت های آموزشی پشتیبانی کنیم تا جوانان بتوانند ایده های خود را به طرح های سرمایه گذاری و کسب و کارهای جدیدی تبدیل کنند که مشاغل و فرصت های جدیدی ایجاد می کند. و به همین دلیل است که آمریکا همچنان به حمایت از دموکراسی و حقوق بشر در سرتاسر جهان ادامه خواهد داد زیرا ما معتقدیم هر مرد و زنی، پسر و دختری، سزاوار فرصتی برای پیگیری رویاهای خود، در آزادی و با زندگی شرافتمندانه است.

 

 

http://sildenafilcitrategen.com/ http://vardenafilonline.org/