15/6/3 - 17:43
شماره مطلب : 2619
گزارش ویژه

موسسه وابسته به سیا خرابکاری در یک کارخانه هسته ای ایران را تایید کرد

موسسه فنی وابسته به سیا در واشینگتن پذیرفت احتمال دارد سرویس های اطلاعاتی غربی اخیرا در برنامه هسته ای ایران خرابکاری کرده باشند.

علی شاهدیان، ایران هسته ای- موسسه فنی وابسته به سیا در واشینگتن پذیرفت احتمال دارد سرویس های اطلاعاتی غربی اخیرا در برنامه هسته ای ایران خرابکاری کرده باشند.

موسسه علوم و امنیت بین المللی که یک موسسه پوششی وابسته به آژانس مرکزی اطلاعات در امریکاست و در موضوعات فنی به این سازمان مشاوره می دهد، روز سه شنبه 12 خرداد 1394 (2 ژوئن 2015) در مقاله ای به قلم «دیوید آلبرایت» و «سرنا کلر ورگانتینی»، هنگام بحث در این باره که چرا ایران مواد هسته ای 5 درصد اخیرا تولید شده خود را اکسید نکرده، پذیرفت که ممکن است علت این امر خرابکاری در تاسیسات تولید پودر اکسید ایران (EUPP) از سوی سرویس های اطلاعاتی غربی باشد.

مطابق گزارش های اخیرا منتشر شده، ایران چیزی حدود 4000 کیلوگرم (2720+ 1106+100) از مواد 5 درصد را که مطابق توافق ژنو باید اکسید می شد، در حالت گاز نگه داشته است.

ایران در توافق ژنو متعهد شده هر میزان مواد هسته ای را که به تازگی غنی می کند، اکسید کند.

دیوید سانجر و ویلیام براود هم روز سه شنبه در مقاله ای در نیویورک تایمز به همین موضوع اشاره کرده اند.

آلبرایت و همکارش نوشته اند که ایران در مذاکرات علت این امر را خرابکاری در تاسیسات خود عنوان کرده است: «علت تأخیر در تولید دی اکسید اورانیوم هنوز معلوم نیست. ایرانی ها در مذاکرات، غرب را مقصر دانستند و اعلام کردند دریچه ها در قسمت انتهایی واحد که به تبدیل آمونیوم دی اورانات به دی اکسید اورانیوم اختصاص دارد، به علت خرابکاری آسیب دیده است. زمانی که پرسیده شد چه کسی ممکن است به خرابکاری در واحد تبدیل اورانیوم کم غنی شده علاقه داشته باشد، ایرانی ها پاسخ دادند این دریچه ها برای کارخانه ناشناخته دیگری تولید شده بود».

این در ادامه احتمال داده اند این استدلال ایران صحیح باشد و نوشته اند: «روشن است که ایران ناچار شده از خارج و اغلب به شکل غیرقانونی، دریچه‌های زیادی خریداری کند. افزون بر این، شکی نیست برخی کالاهای تهیه شده از راه غیرقانونی را فروشندگان دستکاری کرده اند، که این کار هنگام مواجه شدن با باندهای قاچاق کالا یا در اینجا قاچاقچیان ایرانی و یا افراد استخدام شده از سوی ایران برای قاچاق کالاهای دارای کاربرد دو گانه، قانونی است. بنابراین، امکان خرابکاری وجود دارد».

روشن است که اگرچه موسسه آلبرایت سعی کرده خرابکاری در برنامه هسته ای ایران را قانونی جلوه بدهد ولی  به صراحت احتمال انجام این امر را تایید کرده است.

تایید این موضوع از سوی یک موسسه که مستقیما به سیا وابسته است، این سوال را بوجود می آورد که در حالی که خرابکاری در برنامه هسته ای ایران آشکارا ادامه دارد، چگونه تیم مذاکره کننده هسته ای در حال حرکت به سمت یک توافق هسته ای بزرگ با امریکاست؟

http://sildenafilcitrategen.com/ http://vardenafilonline.org/