15/6/9 - 15:40
شماره مطلب : 2625
متن کامل

معاون جان کری: توافق نهایی با ایران ‘بی زمان’ خواهد بود/ جنگ هم چنین دستاوردهایی برای ما نداشت

آنتونی بلینکن معاون وزیر خارجه امریکا در سخنانی در واشینگتن گفت از دید وی توافق نهایی با ایران «هرگز منقضی نخواهد شد».

ایران هسته ای- آنتونی بلینکن معاون وزیر خارجه امریکا در سخنانی در واشینگتن گفت از دید وی توافق نهایی با ایران «هرگز منقضی نخواهد شد».

این مشخصا مخالف اظهارات مقام های مذاکره کننده ایرانی است که می گویند توافق نهایی یک زمان انقضای مشخص دارد.

وی که روز 18 خرداد 1393 (8 ژوئن 2015) در نشست جهانی کمیته یهودیان آمریکا در واشنگتن سخن می گفت همچنین تاکید کرد که بدون تعهد ایران به بازرسی از تاسیسات نظامی اش، امکان توافق هسته ای وجود نخواهد داشت.

متن کامل سخنان بلینکن در ادامه می آید.

متن اصلی اظهارات وی روی وب سایت وزارت خارجه امریکا را اینجا ببینید.

***

من امروز موضوع دیگری را با شما در میان می گذارم. این موضوع در راس موضوعات ما بر سر میز مذاکره با ایران است.آمریکا و اسرائیل به طور مشترک معتقدند که ایران نباید تحت هیچ شرایطی اجازه دسترسی به سلاح اتمی داشته باشد. زمانی که موضوع این هدف راهبردی مطرح می شود، هیچ اختلافی بین آمریکا و اسرائیل وجود ندارد.

ما همچنان معتقدیم که بهترین راه برای جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح اتمی از طریق یک توافق راستی آزمایانه است که نگرانی های مشروع جامعه بین المللی را برطرف کند و به عنوان یک موضوع عملی گسترش مواد شکاف پذیر ایران برای ساخت سلاح اتمی را غیرممکن کند.

ضرب الاجل سی ام ژوئن به سرعت در حال فرا رسیدن است و ما هنوز توافقی فراگیر را نداریم و همچنان شانس وجود دارد اما ما به آن نرسیده ایم. اگر ما به مسائل کلیدی که به آنها نیازمندیم نرسیم آنگاه ما به توافق نخواهیم رسید. اما جان کری وزیر خارجه در لوزان در ماه آوریل اعلام کرد که توافقی که ما بر روی آن کار می کنیم تمامی چهار مسیر رسیدن ایران به مواد شکاف پذیر از جمله در نطنز، فوردو، راکتور آب سنگین اراک و دیگر مسیرهای پنهانی احتمالی برای یک سلاح را مسدود خواهد کرد. برای بستن این مسیرها هر توافق جامعی باید شامل محدودیتهایی منحصر به فرد درباره برنامه اتمی ایران و دارای نظارت فوق العاده و شفافیت عمیق باشد تا توانایی جامعه بین المللی برای ردیابی هرگونه تلاش این کشور برای گریز هسته ای را چه به طور آشکار و چه به طور نهان داشته باشد.

اجازه بدهید از فرصت امروز برای رفع برخی نگرانی ها در مورد توافقی که ما بر روی آن کار می کنیم، استفاده کنم. من باید بگویم که بسیاری از این نگرانی ها به طور ساده بی مورد و دور از حقیقت هستند. اول از همه توافقی که ما بر روی رسیدن به آن کار می کنیم منقضی نخواهد شد. التزامات هر توافق بایستی دوره های زمانی متفاوت داشته باشد. از جمله این الزامات ملزم بودن ایران به تمامی تعهداتش بر اساس معاهده ان.پی .تی از جمله تولید نکردن سلاح اتمی و همچنین قوانین سختگیرانه دسترسی و نظارت بر اساس پروتکل الحاقی است که این موارد بایستی تا ابد ادامه پیدا کند.

در مقابل باید به این موضوع توجه داشته باشیم که در صورت نبود یک توافق، تعهدات ایران تحت طرح اقدام مشترک که ما به آن رسیدیم به فوریت از بین می رود و آنگاه ایران برنامه غنی سازی در سطح صنعتی را با دهها هزار سانتریفیوژ سرعت خواهد بخشید.

در وهله دوم این توافق باید آنچنان سطح گسترده ای از شفافیت ایجاد کند که اگر ایران در عمل به تعهداتش بر اساس تعهدات بین المللی کوتاهی کرد و ما به این موضوع پی بردیم آنگاه ما باید زمان لازم برای برخورد دیپلماتیک و در صورت ضرورت دیگر راهها را در اختیار داشته باشیم. بسیاری از تحریمها بایستی به حالت تعلیق درآیند و نباید برای یک مدت طولانی رفع شوند به طوریکه اگر ایران در عمل به تعهداتش کوتاهی کرد؛ بتوانیم به طور اتوماتیک آنها را دوباره وضع کنیم.

در وهله سوم ما نباید با این توافق تا مادامی که تضمین دسترسی آژانس بین المللی انرژی اتمی به سایت های اتمی ایران و راستی آزمایی برنامه اتمی این کشور فراهم نشود، موافقت کنیم. در وهله چهارم به طور ساده برای جلوگیری از دستیابی ایران به مواد لازم برای تولید سلاح اتمی هیچ گزینه ای بهتر از توافقی جامع که تمامی سازو کارهای اعلانی آن در توافق لوزان از طرف ما تنظیم شد، وجود ندارد.

من باید به شما بگویم که متاسفانه این نوعی خیالپردازی است که تصور کنیم ایران به طور ساده در برابر هر درخواست ما و با افزایش فشارها و از راه تحریم ها تسلیم شود. ایران در زمان جنگ با عراق دچار خسارات فراوان شد و با وجود فشار های فزاینده در یک دهه اخیر از صد و پنجاه سانتریفیوژ در سال دو هزار و دو به نوزده هزار سانتریفیوژ تا پیش از توافق موقت با ما رسیده است. شرکای ما به خاطر این با تحریمها موافقت کردند تا ایران بر سر میز مذاکره حاضر شود و به توافقی برسیم که تمامی منافع ما را تامین کند.

تاکنون با وجود اینکه این وضع ضررهای اقتصادی برای برخی از کشورها به همراه داشته است ما این کشورها را در صحنه حفظ کرده ایم زیرا آنها به این موضوع اعتقاد دارند که ما درباره دیپلماسی و رسیدن به راه حلی دیپلماتیک جدی هستیم.اگر آنها این اعتقاد را از دست بدهند آنگاه این آمریکا است و نه ایران که در خطر انزوا قرار می گیرد و آنگاه تحریم هایی که ما بر روی آنها به سختی کار کرده و ایجاد کرده ایم از هم خواهد پاشید.

به آنهایی که حالا اقدام نظامی علیه ایران را بدون پیمودن آخرین کیلومتر دیپلماتیک ترجیح می دهند باید بگویم که شما لازم است به این موضوع توجه کنید که این اقدام در وهله نخست سبب از بین رفتن ائتلاف تحریمهای بین المللی می شود و در وهله دوم برنامه اتمی ایران را در بهترین حالت خود تنها به چند سال پیش بازخواهد گرداند. در آن حالت ایران یک برنامه اتمی جدید را در زیر زمین ایجاد خواهد کرد و به طرف سلاح اتمی حقیقی با سرعت حرکت خواهد کرد. با یک توافق جامع که ما در تلاشیم که به آن برسیم ما شانس بیشتری در اختیار خواهیم داشت.

آمریکا همچنان معتقد است و از روز اول هم اینگونه بوده است که نبود توافق بر توافق بد برتری دارد. ما فرصت های زیادی در طول جریان مذاکرات برای رسیدن به توافق بد داشته ایم اما ما این کار را نکرده ایم و نخواهیم کرد. ما می دانیم که همانند توافق موقت که به آن رسیدیم هرگونه توافق جامع تحت بررسی دقیق مشروع شهروندان،کنگره و نزدیکترین شرکای ما قرار دارد. ما از این دقت استقبال می کنیم و با هرگونه توافقی که با آن موافق نباشیم، موافقت نخواهیم کرد. در این حال باید به مخالفان توافق بگویم که اگر ما به توافق رسیدیم شما تعهدی بر عهده دارید. اینجا آمریکا است و شما باید به طور دقیق به مردم آمریکا بگویید که چه کاری صورت خواهید داد.

همه شما به خوبی به خاطر می آورید که پس از امضای طرح جامع مشترک چگونه ما توانستیم این مذاکرات جامع را شروع کنیم. افرادی بودند که به ما گفتند که مرتکب خطایی راهبردی شده ایم. آنها گفتند که ایران متعهد نخواهد بود و رژیم تحریم ها که در طول سالها ایجاد شده است از هم خواهد پاشید.آنها گفتند که ما امنیت و ایمنی ملت خود و هم پیمانانمان را در خطر افکنده ایم. اما رئیس جمهور اوباما و جان کری وزیر خارجه اعلام کردند که آمریکا و شرکای ما از جمله اسرائیل و تمامی جهان پس از طرح اقدام مشترک امن تر شده است. این دقیقا همان چیزی بود که روی داد. یک سال و نیم پیش برنامه اتمی ایران با تمام سرعت به طرف ایجاد یک زرادخانه بزرگتر در حرکت بود ، ما شاهد ظرفیت بزرگ غنی سازی اورانیوم و تولید پولوتونیم تسلیحاتی و حتی کاهش زمان های گریز هسته ای بودیم. اما امروز ایران به تعهداتش تحت طرح اقدام مشترک پایبند است. پیشرفت برنامه اتمی آن متوقف شده است و در برخی حیطه های کلیدی برای اولین بار در یک دهه اخیر به عقب بازگردانده شده است. امروز به خاطر توافق موقت بازرسان بین المللی و آژانس به طور روزانه به تاسیسات غنی سازی ایران دسترسی دارند و ما درک عمیقتری از برنامه اتمی این کشور داریم.آنها همچنین نکات جدیدی درباره تولید سانتریفیوژ در ایران، معادن اورانیوم و دیگر تاسیسات آموخته اند.آنها قادر بوده اند که این موضوع را که ایران به تعهداتش پایبند است،راستی آزمایی کنند.

اگر ما به توافق جامع برسیم این موضوع نه تعهد ما برای حمایت از آنهایی که در ایران به دنبال احترام بیشتر به حقوق جهانی و حاکمیت قانون هستند، تغییر می دهد و نه به آن پایان می دهد. ما به پافشاری خود بر روی این موضوع که ایران، سعید عابدینی، امیر حکمتی، جیسون رضائیان را آزاد کند و در پیدا کردن رابرت لوینسون ما را کمک کند، ادامه می دهیم.

رسیدن به توافق جامع با ایران تعهد ما به مبارزه با اقدامات ایران برای گسترش بی ثباتی و حمایت از تروریسم را تغییر نخواهد داد. این موضوع با توافق و یا بدون توافق تغییر نخواهد یافت. اما یک ایران بدون سلاح اتمی به مراتب از جسارت کمتری برای اقدامات بی ثبات کننده در منطقه برخوردار خواهد بود. این موضوع فشار را برای ایجاد یک مسابقه تسلیحاتی در منطقه کاهش خواهد داد و سبب تقویت رژیم ان.پی.تی خواهد شد. به طور خلاصه این توافق می تواند گامی مهم در جهت امنیت جهانی بیشتر برای آمریکا، اسرائیل و برای تمامی هم پیمانانمان در منطقه باشد.

http://sildenafilcitrategen.com/ http://vardenafilonline.org/