15/10/27 - 16:20
شماره مطلب : 2761
دنيس راس: رابطه آمریکا و اسرائیل محکوم به موفقیت است

انتشار متن کامل تازه ترین کتاب دنیس راس در 'ایران هسته ای'

دنیس راس معاون سابق وزارت امور خارجه آمریکا در کتاب جدید خود با عنوان «محکوم به موفقیت» نوشت که تنش در روابط واشنگتن و تل آویو حل خواهد شد.

ایران هسته ای- «محکوم به موفقیت» ( Doomed to Succeed) عنوان کتاب جدید دنیس راس معاون سابق وزارت امور خارجه آمریکاست. وی از زمان ریاست جمهوری رونالد ریگان با روسای جمهور دموکرات و جمهوریخواه آمریکا همکاری کرده است، در دوران ریگان مشاور رئیس جمهور در امور خاورمیانه بود. در دوران ریاست جمهوری بوش پدر وی مدیر بخش برنامه ریزی سیاسی بود که مسئولیت تنظیم سیاست های آمریکا را در قبال اتحاد جماهیر شوروی بر عهده داشت.

اوباما نیز وی را به عنوان مشاور ویژه در امور خاورمیانه و به طور خاص ایران برگزید.

دنیس راس در کتاب جدید خود تاکید دارد آمریکا و اسرائیل متحدانی جدی خواهند شد و روابط منحصر به فرد آمریکا و اسرائیل هیچ گزینه دیگری جز موفقیت پیش رو ندارد.

متن کامل کتاب را از اینجا دریافت کنید.

روزنامه یدیعوت آحارونوت روز یکشنبه سوم آبان 1394 (25 اکتبر 2015) در پایگاه اینترنتی خود نوشت دنیس راس معاون سابق وزارت امور خارجه آمریکا در گفت وگو با این روزنامه که موضوع آن کتاب جدید وی در خصوص روابط آمریکا و اسرائیل بود گفته است که بحران در روابط آمریکا و اسرائیل حل خواهد شد.

دنیس راس معتقد است در حالی که نتانیاهو و اوباما به همدیگر اعتماد ندارند اما روابط منحصر بفرد آمریکا و اسرائیل محکوم به موفقیت است.

راس گفته است: «معتقد نیستم که روابط باراک اوباما و بنیامین نتانیاهو بدترین رابطه میان سران آمریکا و اسرائیل در طول تاریخ است».

 وی در عین حال از بیان این که نتانیاهو و اوباما از همدیگر متنفر هستند خودداری کرد.

وی تاکید کرد اوباما و نتانیاهو به همدیگر اعتماد ندارند.

دنیس راس همچنین معتقد است روابط آمریکا و اسرائیل به علت توافق هسته ای ایران کاهش نیافته است.

دنیس راس گفت: «کسانی که کتاب مرا مطالعه می کنند متوجه خواهند شد از دوران ریاست جمهوری ترومن تاکنون کسانی که در پست امنیت ملی آمریکا مشغول بوده اند اسرائیل را بیش از آن که یک شریک برای آمریکا بدانند رقیبی برای آمریکا دانسته اند».

به گفته راس، مواضع سوزان رایس در قبال اسرائیل باعث می شود وی در این اردوگاه قرار بگیرد.

دنیس راس در کتاب خود به سو تفاهم ها و بحران هایی میان آمریکا و اسرائیل اشاره کرده و گفته است این سوتفاهمات و بحران ها با راهکارهایی مانند یک خط ارتباطی خاص می توانستند حل شوند.

وی گفته است حامیان اسرائیل در داخل دولت آمریکا معتقدند اسرائیل با همان تهدیداتی مواجه است که آمریکا با آنها مواجه است. آنها معتقدند اسرائیل از توانایی لازم برای افزودن بر توانایی های آمریکا برخوردار است. آنها معتقدند همکاری های اطلاعاتی و نظامی با اسرائیل به نفع آمریکا هم است.

به گفته وی، تغییرات عمده ای در دوران دولت بیل کلینتون به وقوع پیوست. در این دوران این تمایل ایجاد شد که اسرائیل بعنوان شریک آمریکا محسوب شود. کلینتون معتقد بود علنی کردن اختلافات با اسرائیل کاملا اشتباه است. وی آمریکا را تنها دوست اسرائیل می دانست و علاقه مند به بهبود روابط و همکاری ها با اسرائیل بود.

دنیس راس همچنین خبر داده است که جرج دبلیو بوش در ابتدای ریاست جمهوری خود رویکرد دوستانه ای در قبال اسرائیل نداشت اما بعد از حملات 11 سپتامبر وی بتدریج به این دیدگاه رسید که آمریکا و اسرائیل در جنگ علیه ترور در یک کشتی قرار دارند.

اما به عقیده وی همه روسای جمهور آمریکا در ابتدای ریاست جمهوری خود تلاش کرده اند از توجه جدی به موضوع اسرائیل و خاورمیانه خودداری کنند اما در نهایت مساله خاورمیانه آنها را به خود جلب کرده است.

دنیس راس در کتاب خود نوشته است که اکنون باراک اوباما اسرائیل را یک طرف قوی محسوب می کند.

وی می گوید: «اوباما امنیت اسرائیل را تقویت کرده و تلاش نکرده است که به آن آسیب بزند. اوباما معتقد است که اسرائیل در تنش خاورمیانه طرف قدرتمندتر است و باید به حرکت خود به پیش ادامه دهد و فلسطینی ها در این تنش طرف ضعیف هستند. در نتیجه اوباما در بخش امنیتی به طرف هایی تکیه کرده است که از اسرائیل حمایت می کنند. این دیدگاه بویژه در دوره اول ریاست جمهوری اوباما و در قبال ایران کاملا آشکار بود».

وی بر این موضوع هم تاکید کرده است که اکنون قرار است در 9 ماه نوامبر در کاخ سفید با اوباما دیدار کند. آنچه در این دیدار اهمیت دارد روابط اوباما و نتانیاهو نیست بلکه روابط اسرائیل و آمریکا است و اوباما و نتانیاهو برای بهبود این روابط تلاش خواهند کرد.

دنیس راس معتقد است در جریان سفر قریب الوقوع نتانیاهو به کاخ سفید تلاش های گسترده ای برای بهبود روابط انجام خواهند شد و دو طرف خواهان کنار گذاشتن اختلافات هستند.

 

 

Attaches
  • http://sildenafilcitrategen.com/ http://vardenafilonline.org/