15/11/1 - 11:59
شماره مطلب : 2766
ولی نصر مشاور دولت آمریکا

توافق هسته ای برای ایران بسیار پرمخاطره است

ولی نصر مشاور دولت آمریکا طی نشستی در موسسه بروکینگز گفت برجام بر چشم انداز انتخاباتی و سیاسی ایران تاثیرات مهمی خواهد داشت.

ایران هسته ای- ولی نصر رئیس دانشکده مطالعات بین المللی پیشرفته دانشگاه جان هاپکینز و مشاور دولتهای مختلف آمریکا درباره مسائل ایران و خاورمیانه طی نشستی در موسسه بروکینگز  به بررسی پیامدهای توافق هسته ای در ایران پرداخت.

ولی نصر با بیان اینکه تاکنون درباره توافق هسته ای ایران مطالب زیادی مطرح شده گفت در بیشتر مباحث از منظر کنترل تسلیحات و راستی آزمایی به توافق هسته ای پرداخته اند، وی معتقد است این توافق، پیامدهای وسیع تری از منظر تحولات داخل ایران به همراه داشته و در ایران بسیار بیشتر از داخل آمریکا، اهمیت دارد.

ولی نصر درباره هزینه ها و مخاطرات توافق برای ایران گفت:" اگر توافق هسته ای از هم پاشیده شود، مخاطرات و هزینه های آن برای رژیم ایران به مراتب بیشتر از آمریکا است، اگر با موفقیت هم پیش برود، باز هم هزینه های سیاسی آن برای رژیم ایران بسیار زیاد خواهد بود. "

وی در تشریح هزینه های سیاسی توافق در داخل ایران افزود:" توافق هسته ای از نظر سیاسی در چرخه انتخابات مجلس ایران مهم است و شاید بتواند به منزله تغییر اساسی برای انقلاب و کل جمهوری اسلامی ایران باشد...این توافق برای ایران بسیار پرمخاطره است."

وی در توضیح فواید توافق برای غرب معتقد است توافق هسته ای می تواند بستری برای روابط ایران با غرب بوجود بیاورد که در گذشته وجود نداشته است.

ولی نصر با اشاره به چشم انداز توافق هسته ای و مسئله تحریم ها افزود: "اگر فواید اقتصادی توافق هسته ای بسیار کند باشد یا اینکه مردم احساس نکنند توافق هسته ای سبب برداشته شدن جدی تحریمها شده است در این صورت فضای سیاسی ایران دیگر به نفع حسن روحانی و مشاوران او نخواهد بود."

وی با بیان اینکه عادی سازی روابط با ایران کار ساده ای نیست، گفت:"وقتی هنری کیسینجر وزیر امورخارجه پیشین آمریکا و ریچارد نیکسون رئیس جمهور پیشین آمریکا برای عادی سازی روابط با چین گام برداشتند، سالها طول کشید تا عملا روابط به عادی سازی برسد."

http://sildenafilcitrategen.com/ http://vardenafilonline.org/