15/11/3 - 13:19
شماره مطلب : 2768
گزارش ویژه

معاون جان کري: برداشتن تحريم‌هاي ايران به گزارش آژانس بستگي دارد

آنه پترسون معاون وزیر امورخارجه آمریکا در امور خاورنزدیک گفت برداشتن تحریم های مرتبط با برنامه هسته ای ایران به گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی بستگی دارد.

ایران هسته ای- آنه پترسون معاون وزیر امور خارجه آمریکا در سخنانی در کمیته روابط خارجی سنای آمریکا گفت برداشتن تحریم های مرتبط با برنامه هسته ای ایران به گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی بستگی دارد، وی گفت ایران برداشتن گامهای هسته ای لازم را تکمیل کرده است.
پترسون با بیان اینکه آمریکا به چالشهای پیش رو در زمینه اجرای برنامه جامع اقدام مشترک(برجام) واقف است گفت این کشور در کنار توافق هسته ای با ایران به تقویت توانمندی های دفاعی کشورهای حوزه خلیج (فارس) خواهد پرداخت.

وی با اشاره به اینکه اختلاف آمریکا با روسیه و ایران و رژیم بشار اسد بسیار اساسی است افزود  فواید پایان دادن به این مناقشه و ایجاد حکومتی برای مردم سوریه بسیار بیشتر است.

مشروح سخنان آنه پترسون در کمیته روابط خارجی سنای آمریکا در روز دوشنبه 11 آبان 1394 (2 نوامبر 2015) در ادامه می آید:

ریشه های بی ثباتی عظیمی که در حال حاضر در منطقه خاورمیانه(غرب آسیا) شاهد آن هستیم، عمیق و فراگیر هستند. برای محافظت از منافع ایالات متحده در بحبوبه این التهاب عظیم، باید چالشهای پیش روی کشورهای منطقه را شناسایی کرد و برای مقابله با آن وارد عمل شد. مشروعیت سیاسی کم و نهادهای ناکارامد، فرقه گرایی دینی، اقتصادهای ضعیف و جمعیت زیاد جوان و فقدان اجماع درباره نقش اسلام و سیاست ازجمله چالشهای مطرح دراین منطقه است. اولویت اصلی فعلی ما مقابله با گروه (تکفیری-صهیونیستی) داعش است که دولتهای ضعیف را هدف قرار می دهد تا مردم را مرعوب کند و فاجعه عظیم انسانی به وجود بیاورد. برای مقابله با این چالشهای بسیار بزرگ، هیچ راه حل سریع و فوری وجود ندارد. البته چند تجربه موفقیت آمیز در منطقه وجود دارد که برجسته ترین آن در تونس است. ما مصمم هستیم به تونس برای به ثبات رساندن دموکراسی شکننده اش و رسیدن به رشد اقتصادی و ایجاد نهادهای امنیتی اش کمک کنیم.
حیدر العبادی نخست وزیر عراق به پیشرفتهایی در زمینه حل و فصل اختلافهای شیعه و سنی دست یافته و شجاعانه با فساد به مقابله پرداخته است. ما راه طولانی پیش روی خودمان داریم. ما مانع از توسعه سرزمینی داعش شده ایم و به ایجاد ثبات در مناطقی کمک می کنیم که از دست داعش آزاد شده است.

دولت آمریکا توانسته است توافقی امضاء کند که برای از بین بردن بزرگترین تهدید برای امنیت کشور بوده است یعنی دستیابی ایران به تسلیحات هسته ای.

 ما کاملا به چالشهای پیش رو در زمینه اجرای برنامه جامع اقدام مشترک(برجام) واقف هستیم. ایالات متحده فقط زمانی تحریم های هسته ای ایران را برخواهد داشت که آژانس بین المللی انرژی اتمی راستی آزمایی کند که ایران برداشتن گامهای هسته ای لازم را تکمیل کرده است.

باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا در ادامه روند تاریخی، نشست کمپ دیوید را در ماه مه برگزار کرد. ما به متحدان خود در حوزه خلیج (فارس) کمک می کنیم تا با تعدی های ایران مقابله کنند و این کار با تقویت توانمندی های دفاعی این کشورها و با محدود کردن توانمندی ایران برای حمایت از عمالش از قبیل حزب الله انجام می شود.

ما در لبنان در حال تقویت نیروهای مسلح هستیم و ساختار حمایت های مالی حزب الله را هدف قرار می دهیم و از دولت لبنان می خواهیم که رئیس جمهور این کشور را انتخاب کند.

مصری ها برای انتخابات پارلمانی آماده می شوند. ما به مقابله با گروههای تروریستی مرتبط با داعش در منطقه سینای مصر کمک می کنیم. ما مرزهای مصر با لیبی را تقویت می کنیم. ما به ایجاد فرصتهای شغلی نیز کمک می کنیم که برای شکل گیری ثبات سیاسی در مصر ضروری است. در گفتگوهای راهبردی در ماه اوت، جان کری وزیر امورخارجه آمریکا تاکید داشت که بهبود وضع حقوق بشر در مصر فوریت دارد و ما همچنان بر گسترش آزادی برای مردم مصر تاکید داریم. جان کری گفتگوهایی را با بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل و تشکیلات خودگردان فلسطینی و شخص محمود عباس و ملک عبدالله پادشاه اردن شروع کرده است. هدف از این رایزنی ها، کاهش دادن تنشها بین اسرائیل و فلسطینی ها است. ما خشونت علیه اسرائیلی ها و فلسطینی ها را به شدیدترین شکل ممکن محکوم می کنیم و از گامهایی استقبال می کنیم که دو طرف موافقت کرده اند بردارند تا روند مطرح شده دنبال شود. مردم لیبی نیز به سمت تشکیل دولت وفاق ملی نزدیکتر می شوند که به لطف تلاشهای آمریکا و متحدان اروپایی ما و سازمان ملل متحد است. دولت وحدت ملی در لیبی سبب می شود نهادی در لیبی برای مقابله با تروریسم شکل بگیرد و به استقرار ثبات در این کشور کمک کند.
در یمن نیز حوثی ها و نمایندگان علی عبدالله صالح رئیس جمهور سابق یمن و منصور هادی رئیس جمهور (مخلوع)کنونی این کشور، موافقت کرده اند رایزنی های مستقیمی انجام بدهند. امیدوار هستیم این گفتگوها بزودی شروع شود. ما از ائتلاف به رهبری سعودی می خواهیم که از شدت حملات نظامی به یمن بکاهد و امکان دسترسی برای انتقال کمکهای نامحدود بشردوستانه به مردم یمن فراهم شود. 
سوریه موضوعی برای دیپلماسی فشرده آمریکا بوده است. هیچ راه حل نظامی برای مسئله سوریه وجود ندارد . درعین حال جامعه بین المللی نمی تواند تحمل کند که وضع کنونی برای مردم سوریه ادامه پیدا کند. ادامه این وضع فقط سبب تشدید فاجعه انسانی و سیل گسترده پناهجویان می شود. ماجراجویی نظامی روسیه به صورت مستقیم برای هدف قراردادن نیروهای میانه روی مخالف مورد حمایت آمریکا است. این اقدام نظامی برای آن بود که رژیم بشار اسد در حال از دست دادن کنترل در سوریه بود. البته می دانیم که روسیه نمی خواهد به صورت نامحدود تعهدی در سوریه داشته باشد. وزیر امورخارجه آمریکا معتقد است حالا زمان آن است که تلاشهای حداکثری انجام شود تا به مناقشه سوریه پایان داده شود. راه حل مسئله سوریه فقط از طریق گذار سیاسی است. همکاران روس، ترک و سعودی که در نشست اخیر در وین حضور داشتند درباره این نکته اتفاق نظر داشتند. ما درباره چشم انداز موفقیت این جریان، نگاه توهمی نداریم. اختلافهای ما با روسیه و ایران و رژیم بشار اسد بسیار اساسی است. اما فواید پایان دادن به این مناقشه و ایجاد حکومتی برای مردم سوریه که به آنها احترام بگذارد، بسیار بیشتر است.

خاورمیانه (غرب آسیا) و شمال آفریقا منطقه ای با مشکلات بسیار شدید است. چالشهای عظیم مانع از آن می شود که این منطقه از نظر سیاسی و اقتصادی آینده بهتر و باثبات تری داشته باشد که اکثر مردم منطقه امیدوارند بتوانند به آن دست پیدا کنند. درعین حال اکثر کشورهای منطقه به ایالات متحده دلگرم هستند تا از آنها در مسیر عبور از این برهه بی ثباتی حمایت کند و با آنها همکاری امنیتی و مشارکت اقتصادی داشته باشد تا اهداف مشخص شده برای قرن بیست و یکم محقق شود. 

 

http://sildenafilcitrategen.com/ http://vardenafilonline.org/