15/11/9 - 07:43
شماره مطلب : 2775
گزارش ویژه

وزیر دفاع آمریکا: ایران روی زمین می جنگد، اعراب در ارتفاع 35 هزار پایی نمایش بازی می کنند

اشتون کارتر وزیر دفاع آمریکا با انتقاد شدید از کشورهاي عرب از آنها خواست تا به تربيت نيروهاي ويژه براي مقابله با ايران و داعش پرداخته و و کمتر به خرید تسلیحات پیشرفته فکر کنند.

ایران هسته ای- وزیر دفاع آمریکا در مصاحبه با پایگاه اینترنتی نشریه آتلانتیک با انتقاد شدید از کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس از آنها خواست با تقویت نیروهای زمینی و تشکیل نیروهای ویژه به دنبال مقابله با ایران و داعش باشند و کمتر به خرید تسلیحات پیشرفته فکر کنند.

وزیر دفاع آمریکا گفت همپیمانان عرب آمریکا کمتر نیازمند خرید سیستم های تسلیحاتی گرانقیمت هستند و بیشتر نیازمند اراده برای نبرد با داعش و ایران در میدان هستند.
جفری گلدبرگ خبرنگار آتلانتیک در روایت خود از مصاحبه با اشتون کارتر نوشته است:
زمانی که من هفته گذشته در دفتر اشتون کارتر در وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) با وی مصاحبه کرده بودم، او صحبت های اطمینان بخشی برای اسرائیل داشت اما در عین حال انتقاد صریحی از سایر همپیمانان آمریکا در خاورمیانه کرد که شامل کشورهای عرب خلیج (فارس) می شود. به گفته ی اشتون کارتر، ظاهرا برخی از این کشورهای عربی تمایلی برای نبرد موثر با دشمنان خود ندارند.
اشتون کارتر گفت: این کشورها ــ شش کشور عضو شورای همکاری خلیج (فارس) و مصرــ بیشتر ترجیح می دهند نیروی هوایی خود را برای مقاصد نمایشی تقویت کنند تا اینکه بخواهند به کار خطرناک مقابله با داعش و ایران بپردازند که مایه اصلی ترس و وحشت برای کشورهای عرب میانه رو محسوب می شوند.
جفری گلدبرگ نوشت: اشتون کارتر ضمن اشاره به فعالیت های نظامی ایران در کشورهای سوریه، عراق، لبنان و یمن گفت: اگر به جاهایی نگاه کنید که ایرانی ها می توانند در آنجا اعمال نفوذ کنند، ( می بینید) که آنها در میدان عمل در داخل بازی هستند.
وزیر دفاع آمریکا افزود: ما از اینکه آنها داخل بازی هستند خشنود نیستیم اما به هرحال آنها داخل بازی هستند! این حس وجود دارد که برخی از کشورهای خلیج(فارس) در ارتفاع سی هزار پایی حضور دارند(اشاره به خرید جت های جنگنده پیشرفته) و بیشتر علاقه مند اند که به جت های جنگنده پیشرفته دست یابند تا اینکه اقدام به ایجاد و استقرار نیروهای عملیات ویژه بکنند.
اشتون کارتر ادامه داد: این موضوع برای ما کاملا روشن و مشخص است و ما تلاش می کنیم این مسئله را برای کشورهای خلیج (فارس) روشن و مشخص کنیم، برخی از آنها این مسئله را درک می کنند و می دانند که علت فقدان نفوذ آنها و اینکه احساس می کنند در اوضاع کشورهایی مثل عراق و سوریه و نیز در مورد داعش( گروه تکفیری صهیونیستی داعش) نفوذ ندارند این است که آنها به دنبال جت های جنگنده بسیار پیشرفته و امثال این تجهیزات بوده اند درحالیکه به فکر آموزش و تشکیل نیروهای زمینی منظم و نیروهای عملیات ویژه نبوده اند ــ امارات عربی متحده یکی از کشورهایی است که این مسئله را درک می کند.
در ادامه گزارش روایت گونه ی جفری گلدبرگ از مصاحبه اشتون کارتر با نشریه آتلانتیک آمده است:
باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا در اجلاس کمپ دیوید در ماه مه که کشورهای عضو شورای همکاری خلیج (فارس) شامل عربستان سعودی، امارات عربی متحده، قطر، کویت، بحرین و عمان در آن شرکت داشتند به صورت خصوصی از انفعال این کشورها انتقاد کرد و به آنها گفت که او( رئیس جمهور آمریکا) از طرف مردم آمریکا ـــ که از خاورمیانه خسته اند و از آن بیزاری می جویند ـــ تحت هیچ فشاری برای درگیر شدن بیشتر در مناقشات منطقه ای آنها قرار ندارد.
اشتون کارتر گفت: کشورهای خلیج(فارس) اهمیت زیادی به جت های جنگنده نیروی هوایی دادند و اهمیت کمتری برای کار سخت و دشوار آموزش و انضباط نیروهای زمینی خود قائل شدند.
وزیر دفاع آمریکا افزود:
من همین چیزها را به آنها گفتم که شما از ما گلایه می کنید اما خودتان در بازی حضور ندارید. شما باید وارد بازی شوید.
جفری گلدبرگ می نویسد:
من و کارتر در این مصاحبه بحث مان زمانی به کشورهای خلیج(فارس) و محدودیت های آنها کشیده شد که ما مشغول بحثی درباره حفظ برتری نظامی کیفی ارتش اسرائیل به وسیله پنتاگون بودیم. آمریکا سالها است که به اسرائیل وعده داده است که سیستم هایی تسلیحاتی را که نزدیک به کیفیت فناوری تسلیحاتی اسرائیل باشد، در اختیار کشورهای عربی قرار نخواهد داد چه این تسلیحات ساخت آمریکا باشد و چه اینکه ساخت کشورهای دیگر باشد. روی هم رفته اسرائیل در سالهای اخیر در خصوص اینکه کشورهایی مثل عربستان سعودی چنین تسلیحاتی را بر ضد اسرائیل استفاده کنند، اظهار نگرانی کمتری کرده است چون اسرائیل و عربستان سعودی اتفاق نظر کامل دارند که ایران برای هر دو تهدید موجودیتی مشترک ایجاد می کند تا اینکه وجود این تسلیحات در دستان سنی های افراطی چنین تهدیدی را ایجاد کند!
اشتون کارتر هر چند اظهار تردید کرد که کشورهایی مثل عربستان سعودی به برخی از چنین تسلیحات از آمریکا نیاز داشته باشند اما وی اذعان کرد اگر کشورهای خلیج(فارس) خرید تسلیحاتی خود را در آمریکا بکنند، برای آمریکا و اسرائیل بهتر خواهد بود. 
گلدبرگ نویسنده گزارش می افزاید:
در سال دوهزار و پانزده تا کنون دولت آمریکا فروش تسلیحات به ارزش 115 میلیون دلار به کویت، 150 میلیون دلار به بحرین، 845 میلیون دلار به امارات عربی متحده و 19.5 میلیارد دلار به عربستان سعودی را تصویب کرده است.
وزیر دفاع آمریکا افزود:
مسئله فقط این نیست که ما با همپیمانان خلیج(فارس) روابط داریم که البته داریم، مسئله فقط این نیست که ما می خواهیم به آنها تسلیحات بفروشیم که البته امری طبیعی در اقتصاد سیاسی است بلکه این مسئله از منظر امنیتی هم صحت دارد که ما روی طرف هایی که سیستم های تسلیحاتی را دریافت می کنند نفوذ بیشتری داریم چون این معاملات و داد و ستدها تحت نظارت ما است.اگر این داد و ستدها با فرانسوی ها و روس ها باشد آنگاه وضعیت متفاوت خواهد بود. وضعیت این کشورها طوری نیست که داد و ستدی در زمینه تسلیحات نداشته باشند. پرسش این است که آیا این معامله با آمریکا صورت خواهد گرفت یا با طرفی غیر از آمریکا؟
خبرنگار آتلانتیک در بخش پایانی این گزارش نوشت پیام اشتون کارتر یک پیام پیچیده است:
سران دفاعی اسرائیل باید درک کنند که اگر آمریکا تامین کننده اصلی سیستم های پیشرفته تسلیحاتی کشورهای خلیج(فارس) باشد برای آنها بهتر خواهد بود اما سران کشورهای خلیج(فارس) نیز باید درک کنند که به برخی از تسلیحاتی که به دنبال خرید آنها هستند نیازی ندارند.
اشتون کارتر خطاب به این کشورهای عربی می گوید اگر شما به دنبال آن هستید که این چیزها( تسلیحات) از شما محافظت کند، نخواهید توانست از تمامیت کشورتان محافظت کنید و نمی توانید با داشتن مشتی تجهیزات تجملی، جلوی نفوذ بیرونی را بگیرید.

 

http://sildenafilcitrategen.com/ http://vardenafilonline.org/