15/11/14 - 12:35
شماره مطلب : 2782

حمله نظامی به ایران غیرممکن می شود؟

ايران تا پايان سال 2015 بخش اعظم سامانه‌هاي اس-300 را از روسیه تحویل خواهد گرفت، این موضوع خشم آمریکا، اسرائیل و عربستان سعودی را در پی داشته است.

ایران هسته ای- سردار حسین دهقان عصر سه‌شنبه 19 آبان 1394 در جمع خبرنگاران و در پاسخ به سوالی مبنی بر این‌که رسانه‌های روسی از توافق تهران و مسکو در مورد تحویل سامانه اس ۳۰۰ به ایران خبر داده‌اند، گفت: «ما با طرف روسیه قرارداد بسته‌ایم و امضا نیز شده است.»

وی افزود: «مراحل اجرایی قرارداد اس ۳۰۰ طی شده و ان ‌شاء الله در پایان همین سال میلادی بخش عمدۀ این سیستم را در اختیار می‌گیریم.»
دهقان گفت: «نیروهای ما در حال حاضر در روسیه در حال آموزش دیدن برای کار کردن با این سامانه‌ها هستند»
در همین حال شرکت تسلیحات دولتی «روس‌تک» روز دوشنبه از امضای قرارداد تحویل موشک‌های اس-300 به تهران خبر داده بود.
ولادیمیر پوتین در ماه آوریل ممنوعیت فروش این موشک‌ها به ایران را لغو کرد و گفت توافقنامه اولیه‌ای که در لوزان درباره برنامه هسته ایران بین قدرت‌های بزرگ و تهران امضا شد که سپس ماه ژوییه به توافق قطعی تبدیل شد، اجازه این کار را می دهد.
این تصمیم ولادیمیر پوتین خشم اسرائیل را برانگیخت و ابراز تأسف شدید غرب را به دنبال داشت.

روزنامه روسی کومرسانت نیز خبر داد: روسيه سامانه هاي موشکي اس - 300 را به ايران تحويل خواهد داد
پایگاه اینترنتی این روزنامه به نقل از یک منبع نظامی روسی اعلام کرد : در راستای توافقنامه اس - 300 با ایران، چهار سامانه موشکی که قبلا برای سوریه در نظر گرفته شده بود به ایران ارسال خواهد شد.
این منبع روسی عضو کمیته همکاری نظامی فنی با کشورهای خارجی افزود: ایرانی ها مدت زمان زیادی است که سامانه های پیشرفته تری را بررسی کردند که ما آن را نیز به آنها پیشنهاد دادیم از جمله آنتی - 2500 اما آنها اصرار کردند که ما نیازمند سامانه موشکی اس - 300 هستیم و نسبت به دلایلی که برای آنها در زمینه توقف تولید این سامانه ارائه دادیم بی توجه بودند.
خبرگزاری اسپوتنیک نیز از نگرانی آمریکا نسبت به تحويل اس-300 به تهران خبر داده و اعلام کرد آمریکایی ها نمی خواهند فعالیت سامانه اس-300 را شاهد باشند.

اسپوتنیک نوشت: شبکه تلویزیونی (زوزدا-Zvezda) اعلام کرد: استقرار سامانه های دفاع موشکی اس-300 روسیه در ایران ، مانع از اعمال فشار سیاسی آمریکا بر تهران می شود و مواضع روسیه در منطقه را تقویت خواهد کرد، به ویژه در زمانی که مسکو در حال انجام عملیات ضد تروریستی در سوریه است.

این شبکه به نقل از روسلان پوشکوف رئیس مرکز تحلیل راهبردی و فناوری مسکو می افزاید: آمریکا به خوبی می داند که "تسلیحات روسیه و چین در خاورمیانه به شکلی چشمگیر توازن قدرت در منطقه و فراتر از آن را بر هم می زند."
گفتنی است سامانه اس-300 که به عنوان یکی از بهترین سامانه های دفاع موشکی جهان شناخته می شود، پیشتر توانایی خود را نه در بخش نظامی بلکه در عرصه سیاسی نشان داده است؛ این سامانه ها در سال 2012 در سوریه به عنوان یک بازدارند قدرتمند عمل کردند.
بنا بر اعلام شبکه زوزدا ، آمریکایی ها نمی خواهند فعالیت سامانه اس-300 را شاهد باشند.
این شبکه تصریح کرد: کارشناسان آمریکا بر این باور هستند که سامانه های اس-300 در ایران در نهایت منجر به ایجاد منطقه پرواز ممنوع برای جنگنده های اف-16 و اف-18 بر فراز این کشور خواهد شد.
پوشکوف در ادامه اظهارات خود گفت : "این سامانه دفاع موشکی قادر به ممانعت از دسترسی به حریم هوایی خلیج فارس است، این سامانه همچنین می تواند توانایی های نظامی ترکیه را تقریبا به طور کامل بی اثر کند. اسرائیل و عربستان به طور خودکار برتری هوایی خود را از دست خواهند داد و قادر نخواهند بود در منطقه و همچنین بخش هایی از سوریه حملات هوایی انجام دهند."
 

http://sildenafilcitrategen.com/ http://vardenafilonline.org/