15/11/15 - 14:56
شماره مطلب : 2787
گزارش ویژه

سفیر سابق آمریکا در اسرائیل: پیشنهاد اولیه تیم ایرانی در مذاکرات آمریکا را شگفت زده کرد

توماس پیکرینگ سفیر سابق آمریکا در اسرائیل طی سخنانی در دانشگاه امریکن گفت پیشنهاد اولیه ایرانیان به آمریکا و نهایتاً چارچوب توافق هسته‌ای بیش از حد انتظارِ مذاکره‌کنندگان آمریکایی بود و آن‌ها با کمال مسرت پذیرفتند.

ایران هسته ای- توماس پیکرینگ معاون وزیر امور خارجه آمریکا در امور سیاسی و سفیر سابق آمریکا در اسرائیل که از موافقان جدی برجام به شمار می رود روز دوشنبه 11 آبان 1394 (2  نوامبر 2015 ) در نشستی که در دانشگاه امریکن برگزار شد در مورد بهبود روابط بین آمریکا و ایران سخنرانی کرد.

توماس پیکرینگ در رابطه با تاریخچه برنامه هسته ای ایران گفت: « ایران به دلیل برنامه هسته‌ای خود از اقتصاد جهانی طرد شد، اما آن‌ها گسترش زیرساخت‌های هسته‌ای‌شان را تا زمان انتخابات حسن روحانی در سال ۲۰۱۳ کاهش ندادند...روحانی با برنامه باز کردن روابط اقتصادی با غرب و کاهش تحریم‌های ویران‌کننده از طریق حل‌وفصل پرونده هسته‌ای به قدرت رسید».

پیکرینگ در ارتباط با پیشنهاد اولیه تیم ایرانی در مذاکرات هسته ای گفت:  «پیشنهاد اولیه ایرانیان به آمریکا و نهایتاً چارچوب توافق هسته‌ای بیش از حد انتظارِ مذاکره‌کنندگان آمریکایی بود که آن‌ها با کمال مسرت پذیرفتند».

وی افزود: «ایرانی‌ها نشان دادند که در خصوص این مذاکرات جدی هستند و مسئولیت جبران این لطف را بر عهده آمریکایی‌ها گذاشتند. توافق اولیه، غنی‌سازی بیش از ۵ درصد ایران و غنی‌سازی اورانیوم ۳.۵% را متوقف کرد و امکان بازرسی روزانه از تأسیسات هسته‌ای را فراهم آورد که بیش از موافقت سایر کشورهاست».

پیکرینگ نتیجه‌گیری کرد که مذاکره‌کنندگان ایرانی تردید ندارند که رئیس‌جمهور ایالات متحده آمریکا و مذاکره‌کنندگان او می‌بایست با کنگره و در درون سیستم سیاسی آمریکا در مورد برنامه هسته‌ای عمل کنند. ایران خواستار برداشتن اقدامات کنگره برای اعمال تحریم‌هاست، اما برای اقدام یک‌جانبه‌ی رییس‌جمهور آمریکا هم محدودیت وجود دارد. روابط ایرانی‌ها با غرب پیشرفت‌های چشمگیری داشته است و برنامه هسته‌ای ایران بسیار بر آن تأثیرگذار بوده است، اما مذاکره‌کنندگان باید تا همچنان پایان بدون نقص و اشتباه کار خود را ادامه دهند.

http://sildenafilcitrategen.com/ http://vardenafilonline.org/