15/11/16 - 15:43
شماره مطلب : 2790
گزارش ویژه

معاون سابق وزيرخارجه آمريکا: پرونده پي ام دي به طور کامل بسته نمي شود

مارک فیتز پاتریک معاون اسبق وزیر خارجه آمریکا در حاشیه کنفرانس خلع سلاح و منع اشاعه سلاح کشتار جمعی در بروکسل گفت ایران باید با این موضوع کنار بیاید که پرونده پی ام دی کاملاً بسته نخواهد شد.

ایران هسته ای- مارک فیتز پاتریک معاون اسبق وزیر خارجه آمریکا و مدیر فعلی برنامه خلع سلاح در موسسه بین المللی مطالعات راهبردی در حاشیه کنفرانس دو روزه خلع سلاح و منع اشاعه سلاح کشتار جمعی در بروکسل که در روزهای چهارشنبه و پنجشنبه گذشته برگزار شد با خبرنگار رادیو فردا ارگان سازمان جاسوسی آمریکا ( سیا ) به گفتگو نشست.

مارک فیتز پاتریک در پاسخ به سوالی درباره ارزیابی و پیش بینی خود از گزارش 15 دسامبر آژانس بین المللی انرژی هسته ای گفت: « به نظرم بهترین پیش بینی را در پنل پایانی این نشست شنیدیم، لارا راکوود معاون پیشین مشاور حقوقی آژانس گفت انتظار دارد که ایران به همه 12 سؤال پاسخ دهد اما به نظر او سؤالاتی باقی خواهد ماند. پرونده همه این 12 سؤال بسته نخواهد شد
فیتز پاتریک با تایید سخنان لارا راکوود گفت: «من هم همین طور فکر می کنم این روند، ابهاماتی خواهد داشت که به نظرم دو طرف باید با آن کنار بیایند، اما ایران باید با این موضوع کنار بیاید که پرونده پی ام دی احتمالاً کاملاً بسته نخواهد شد

معاون اسبق وزیر خارجه آمریکا با بیان اینکه شیوه نمونه‌برداری از پارچین این پتانسیل را دارد که تبدیل به سابقه‌ای شود که تأثیر منفی داشته باشد افزود: «نمونه‌برداری به شکلی انجام شد که در سطح استانداردهای آژانس باشد اما یک جنبه آن است که نگران‌کننده است. آقای آمانو شب چهارشنبه گفت که اماکنی که قرار بوده نمونه‌برداری از آن انجام شود، پیشتر اعلام شده بود، و این می‌تواند سابقه‌ای منفی در آینده اقدامات آژانس داشته باشد. چرا که آژانس باید در تحقیقاتش عنصر غیرقابل پیش‌بینی بودن را در اختیار داشته باشد و در مورد پارچین این اتفاق نیافتاده است، در نتیجه ما نمی‌توانیم در غیبت این فاکتور، صد در صد به این نمونه‌برداری اطمینان داشته باشیم. این موضوعی فنی است و بدین معنا نیست که توافق ناقص است اما به هر حال موضوعی نگران‌کننده است. »

مارک فیتز پاتریک افزود: «اگر ایران نتوانسته در همه این سال‌ها به سؤالات به طور کامل پاسخ دهد، چگونه در پنج ماه می‌تواند این کار را انجام دهد. اگر هم پرونده به صورت کلی بسته نشود، رهبر ایران گفته است که اقدامات ایران بر مبنای برجام انجام نخواهد شد.این مشکلی جدی خواهد بود.»

رادیو فردا در 23 ماه مهر هم با مارک فیتز پاتریک معاون اسبق وزیر خارجه آمریکا در ارتباط با اجرایی شدن توافق گفتگو کرده بود.

در این مصاحبه وی بیان اینکه برای اجرای توافق نیازی به بسته شدن پی ام دی نیست گفته است: «گزارش دسامبر آژانس، به صورت مستقیم با روز اجرایی شدن توافق در ارتباط نیست. اقداماتی که ایران باید بر مبنای برنامه اقدام مشترک انجام دهد، شامل درآوردن هسته راکتور اراک، جمع آوری ۱۴ هزار سانتریفوژ و اتمام نابودکردن آن بخش باقی مانده از اورانیوم کمتر غنی شده می‌شود. به صورت مشخص گفته نشده که ایران باید آژانس را در زمینه «پی‌ام‌دی» راضی کند. اما نارضایتی آژانس از لحاظ سیاسی کار را برای سایر کشورها، به منظور اجرای توافق سخت می‌کند. از همین رو ایران باید نهایت تلاش خود را بکند که این همکاری، آژانس را راضی کند.» 

 

http://sildenafilcitrategen.com/ http://vardenafilonline.org/