15/12/30 - 20:19
شماره مطلب : 2838
علت این عجله بی سابقه چیست؟

* بیانیه جان کری: دولت ایران ‘به سرعت’ به سمت روز اجرای برجام می رود

پیش از این منابع غربی گفته بودند علت این سرعت بی سابقه این است که دولت روحانی می خواهد از عواید تعلیق تحریم ها پیش از انتخابات بهره مند شود.

ایران هسته ای- وزیر خارجه امریکا با صدور بیانیه ای از اینکه ایران بخش بزرگی از مواد هسته ای خود را از کشور خارج کرده استقبال کرد.

نکته مهم در این بیانیه این است که جان کری تاکید می کند ایران به سرعت در حال برداشتن گام های لازم برای رسیدن به روز اجرای برجام است.

پیش از این منابع غربی گفته بودند علت این سرعت بی سابقه این است که دولت روحانی می خواهد از عواید تعلیق تحریم ها پیش از انتخابات بهره مند شود.

این بیانیه روز دوشنبه 7 دی 1394 (28 دسامبر 2015) روی وب سایت وزارت خارجه امریکا منتشر شده است.

متن اصلی را اینجا ببینید.

متن کامل این بیانیه در ادامه می آید.

***

گزارش بروز رسانی پیشرفت به سمت روز اجرای برنامه جامع اقدام مشترک (برجام)

28 دسامبر سال 2015

پنج ماه پس از آنکه ما، اتحادیه اروپا و شرکای ما در 1+5، برنامه جامع اقدام مشترک با ایران(برجام) را نهایی کردیم، من همچنان به تیم ما در دستیابی به آن چیزی که واقعا یکی از مهمترین دستاوردها در سال 2015 بود، افتخار می کنم -( این دستاورد) تضمین می کند که برنامه هسته ای ایران در ادامه، منحصرا صلح آمیز است.

درحالیکه ما به روز اجرا نزدیک تر می شویم - که مرحله بعدی مهم در برجام است - من خشنودم گزارش بدهم که ما نشانه های مهمی از پیشرفت چشمگیر به سمت اجرای تعهدات کلیدی ایران در توافقنامه را شاهد بوده ایم.

روز اجرا زمانی فرا خواهد رسید که آژانس بین المللی انرژی اتمی تائید کند که ایران به همه تعهدات هسته ای خود عمل کرده است، که(عمل به این تعهدات) افزایش زمان گریز هسته ای ایران در دستیابی به مواد هسته ای کافی برای تولید یک بمب اتم، را باعث خواهد شد و آن را به یکسال افزایش خواهد داد درحالی که این زمان(گریز) قبل از برجام، کمتر از نود روز بود.

امروز یکی از مهترین گام های ایران به سمت اجرای تعهدات (این کشور)، زمانی برداشته شد که یک کشتی حامل بیش از 25000 پوند (حدود یازده 11340 کیلوگرم) مواد اورانیوم غنی شده با درصد کم، ایران را به مقصد روسیه ترک کرد.

این محموله شامل حذف تمام مواد هسته ای ایران به میزان غنی شدگی 20 درصد را شامل می شود که هنوز به شکل صفحات سوخت برای راکتور تحقیقاتی تهران در نیامدند. انتقال این مواد غنی شده به خارج از ایران، گامی مهم به سمت عمل کردن ایران به تعهدات خود است که براساس آن، این کشور تا روز اجرا نباید بیشتر از 300 کیلوگرم اورانیوم غنی شده با درصد کم، داشته باشد.

انتقال محموله ی امروز، زمان گریز هسته ای ایران به سمت دستیابی به اورانیوم قابل بکارگیری در تولید یک سلاح هسته ای را که دو تا سه ماه بود، به سه برابر افزایش می دهد و بخشی مهم از معادله فنی است که تضمین می کند زمان گریز احتمالی تا روز اجرا، دست کم به یکسال برسد.

تعدادی از معاملات تجاری باعث شدند که (انتقال) این محموله امکانپذیر شود، بسیاری از کشورها نیز نقش های مهمی را در این تلاش ایفا کردند. روسیه به عنوان یکی از کشورهای حاضر در برجام و به عنوان کشوری که تجربه قابل توجه در انتقال و تامین مواد هسته ای دارد، با انتقال این مواد به خارج از ایران و دادن اورانیوم طبیعی در ازای آن، نقشی اساسی ایفا کرده است.

قزاقستان نیز با فراهم کردن اورانیوم طبیعی که ایران در ازای مواد غنی شده دریافت کرده است، و نیز با کمک به تسهیل انتقال محموله، به این تلاش کمک زیادی کرد.

کمک قزاقستان علاوه بر میزبانی این کشور در دورهای اولیه گفتگوهای 1+5 است که منجر به انعقاد موفقیت آمیز برجام شد. من امروز با ادریسوف وزیر امور خارجه ( قزاقستان) صحبت کردم تا تشکر آمریکا از همه این تلاش ها را اعلام کنم. آذربایجان نیز نقشی کلیدی و مهم در تسهیل این محموله ایفا کرد.

من همچنین می خواهم مراتب تشکر کامل و صادقانه آمریکا را از پادشاهی نروژ اعلام کنم، کشوری که مدت های مدیدی است که متعهد به عدم اشاعه است و با اقدام خود به این تعهد عمل می کند. نروژ در این مورد بسیار مهم، معاملات بازرگانی برای کاهش میزان اورانیوم غنی شده در ایران را تامین مالی کرد، نروژ همچنین تخصص لازم برای مدیریت برخی از این معاملات را تامین کرد.

این تلاش ها نشان دهنده کمک مهم نروژ به یک دنیای امن تر است.

همکاری بین آمریکا و نروژ در این تلاش، ادامه یک سابقه دیرینه از همکاری در زمینه عدم اشاعه مواد هسته ای است. من امروز با «برنده» ( Brende ) وزیر امور خارجه نروژ گفتگو کردم تا شخصا از او به علت رهبری اش در این موضوع تشکر کنم.

اکنون باید آژانس بین المللی انرژی اتمی راستی آزمایی کند که میزان ذخایر اورانیوم غنی شده ایران سیصد کیلوگرم یا کمتر است، همچنین باید تائید کند که ایران به همه گام های هسته ای مهم خود در برجام قبل از فرا رسیدن روز اجرا، عمل کرده است. این گام ها شامل برچیدن بخش زیادی از زیرساخت غنی سازی اورانیوم می شود. براساس آنچه که ما می دانیم ایران سریعا برای دستیابی به آن حرکت می کند. ایران همچنین باید هسته ی راکتور اراک را بردارد و غیر عملیاتی کند، و عملا مسیر پلوتونیوم برای سلاح هسته ای را مسدود کند.

ما درحالیکه به سمت راستی آزمایی آژانس بین المللی انرژی اتمی از عمل کردن ایران به همه تعهدات هسته ای کلیدی اش حرکت می کنیم، همچنان اقدام به مشورت نزدیک با آژانس بین المللی انرژی اتمی و دیگر اعضای 1+5 خواهیم کرد.

آژانس بین المللی انرژی اتمی نیز به آمادگی های خود برای اجرای رژیم گسترده نظارت و راستی آزمایی از کل برنامه هسته ای ایران، طبق آنچه که در برجام مشخص شده است، ادامه می دهد.

در پانزدهم دسامبر، شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی قطعنامه ای را با اجماع تصویب کرد تا تمام تلاش های آژانس را به سمت اجرای کامل برجام و ابزارهای راستی آزمایی و نظارت پیشرفت، معطوف کند.

همه تاسیسات هسته ای اعلام شده ایران شامل آسیاب های اورانیوم و تاسیسات تولید سانتریفوژ، تا روز اجرا، تحت نظارت گسترده خواهند بود که یک الزام برجامی است. آژانس بین المللی انرژی اتمی در این تلاش نظارتی همچنین از فناوری های مدرن مثل مهر و موم های الکترونیک بهره خواهد برد و شمار بازرسان علی الارض(میدانی) در ایران را افزایش خواهد داد.

زمانی که ما به روز اجرا می رسیم، آمریکا به طور کامل متعهد باقی خواهد ماند و در مسیر اجرای تعهدات مرتبط با تحریم ها براساس برجام و نیز همه تعهدات دیگر ما در برجام، باقی خواهد ماند.

تیم ما سخت کار می کند تا برای روز اجرا آماده باشد، و زمانی که آن روز فرا برسد، برداشتن تحریم های مرتبط با هسته ای براساس برجام اجرایی خواهد شد.

سیاست آمریکا جلوگیری از فعالیت های تجاری مجاز با ایران نیست.

درحالیکه ما به روز اجرای برجام نزدیک می شویم، ما همچنان هوشیار باقی خواهیم ماند تا اطمینان حاصل کنیم که اجرای (برجام) دقیقا دستیابی به همان چیزهایی است که ما در آغاز این مذاکرات تعیین کرده بودیم، یعنی اطمینان حاصل کنیم که برنامه هسته ای ایران صرفا برای مقاصد صلح آمیز است و همیشه نیز اینگونه باقی خواهد ماند.

http://sildenafilcitrategen.com/ http://vardenafilonline.org/