16/1/16 - 19:19
شماره مطلب : 2861
گزارش ویژه

بروز مشکلات در وقت اضافه/ چرا اجرای برجام اعلام نمی شود؟

برخی شنیده ها حکایت از آن دارد که درباره جزئیات تحولاتی که بلافاصله پس از اعلام اجرای برجام رخ خواهد داد، میان طرفین اختلاف های ایجاد شده است.

علی شاهدیان، ایران هسته ای- برخی کارشناسان حدس می زنند در لحظات پایانی مذاکرات در وین درباره اعلام رسمی اجرای برجام مشکلاتی بروز کرده باشد.

رسانه های غربی و همچنین منابع وابسته به دولت و وزارت خارجه در ایران، روز جمعه اعلام کرده بودند، که شنبه روز اجرایی شدن برجام خواهد بود اما مذاکرات درباره اعلام رسمی این موضوع تا شامگاه روز شنبه به درازا کشیده است.

قرار است هم زمان با انتشار گزارشی از سوی آژانس بین المللی انرژی اتمی که اجرای راستی آزمایی شده تعهدات ایران را تایید می کند، بیانیه مشترکی هم از سوی فدریکا موگرینی و محمد جواد ظریف منتشر شده و اجرای رسمی برجام را اعلام کند.

مهم تر از این، اتحادیه اروپا و دولت امریکا دستور العمل های تفصیلی تعلیق تحریم ها را منتشر و اجرای عملی آن را آغاز خواهند کرد.

اما برخی شنیده ها حکایت از آن دارد که درباره جزئیات تحولاتی که بلافاصله پس از اعلام اجرای برجام رخ خواهد داد، میان طرفین اختلاف های ایجاد شده است.

همچنین مجادلاتی درباره متن گزارش آژانس بروز کرده است.

طرف ایرانی خواستار طیفی از اقدامات ملموس در روزهای اول پس از اجرای برجام است ولی ظاهرا امریکا و اروپا سخت گیری در این باره را آغاز کرده اند.

برخی کارشناسان می گویند با توجه به اینکه ایران همه تعهدات خود را انجام داده و اکنون منتظر آغاز اجرای تعهدات طرف مقابل است، از حیث مذاکراتی در موضع ضعیف تری برای بحث درباره جزئیات قرار دارد.

این نکته ای است که به عنوان یکی از آفات ناهمزمانی اجرای تعهدات، از سوی برخی کارشناسان پیش تر به طور جدی درباره آن هشدار داده شده بود.

http://sildenafilcitrategen.com/ http://vardenafilonline.org/