16/1/17 - 17:51
شماره مطلب : 2863
گزارش ویژه/ اختصاصی

دو هدف ویژه سفر یوکیا آمانو به تهران

پس از فرا رسیدن روز اجرای برجام، آژانس بین المللی انرژی اتمی اعلام کرد یوکیا آمانو یکشنبه شب (27 دی/ 17 ژانویه) به تهران سفر خواهد کرد.

محمد صدری، ایران هسته ای- منابع دیپلماتیک می گویند سفر امشب یوکیا آمانو به تهران با دو هدف ویژه انجام می شود.

پس از فرا رسیدن روز اجرای برجام، آژانس بین المللی انرژی اتمی اعلام کرد یوکیا آمانو یکشنبه شب (27 دی/ 17 ژانویه) به تهران سفر خواهد کرد.

برخی منابع مرتبط با موضوع که «ایران هسته ای» با آنهامشورت کرده می گویند این سفر دو هدف اصلی دارد:

1- مذاکره درباره جزئیات اجرای پروتکل الحاقی در ایران. ایران از روز یکشنبه اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی را آغاز کرده است. این امر تا حدود 8 سال دیگر که 1+5 وعده داده تعلیق تحریم ها را بدل به لغو خواهد کرد، ادامه خواهد یافت. ایران در برجام متعهد شده است پس از آن تاریخ پروتکل الحاقی را در مجلس شورای اسلامی مصوب کند. منابع مطلع می گویند بحث درباره جزئیات اجرای پروتکل و نوع ترکیب بازرسی های پروتکلی با دیگر انواع بازرسی که در برجام و قطعنامه 2231 مشخص شده، یکی از اصلی ترین موضوعات سفر آمانو به تهران است.

2- بحث درباره فرآیند تولید جمع بندی گسترده تر (BC:broader conclusion) درباره ماهیت برنامه هسته ای ایران. آژانس بین المللی انرژی اتمی موظف است حدود 8 سال آینده یک جمع بندی گسترده در درباره برنامه هسته ای ایران آماده کند که به طور نهایی درباره عدم وجود مواد، تاسیسات و فعالیت های اعلام نشده هسته ای در ایران قضاوت کرده و بر ماهیت صلح آمیز برنامه هسته ای ایران صحه می گذارد. برخی از مهم ترین اقدامات 1+5 در آینده از جمله تبدیل تعلیق تحریم ها به لغو و لغو تحریم های هسته ای و تسلیحاتی به تولید این جمع بندی گسترده تر مشروط شده است. دیپلمات ها در تهران می گویند استراتژی دولت روحانی این است که این جمع بندی گسترده تر هر چه سریع تر و در زمانی بسیار کوتاه تر از 8 سال تولید شود و برای این منظور مذاکراتی ویژه با یوکیا آمانو تدارک دیده شده است. برخی کارشناسان مستقل در تهران می گویند سرعت دهی به فرآیند تولید BC می تواند منجر به سوء استفاده آژانس و سرویس های امنیتی غرب شده و تهدیدات امنیتی مهمی پدید آورد. به عبارت دیگر، گام نهادن در این وادی، به معنی مشارکت در بازی اطلاعاتی غرب در مرحله پسابرجام است.

http://sildenafilcitrategen.com/ http://vardenafilonline.org/