16/3/11 - 15:59
شماره مطلب : 2887
گزارش ویژه

حمایت صریح فرمانده نیروهای امریکایی در منطقه از دولت روحانی

فرمانده «سرفرماندهی مرکزی امریکا» (سنت کام) می گوید دولت روحانی یک دولت میانه رو است اما تندروهایی در ایران هستند که می خواهند روند میانه روانه آن را مختل کنند.

فرمانده «سرفرماندهی مرکزی امریکا» (سنت کام) می گوید دولت روحانی یک دولت میانه رو است اما تندروهایی در ایران هستند که می خواهند روند میانه روانه آن را مختل کنند.

این یک حمایت صریح از جانب ژنرال لوید آستین (LLOYD J. AUSTIN)، ارشد ترین مقام نظامی امریکا در منطقه خاورمیانه است که مستقیما یک جریان سیاسی خاص را در ایران مخاطب قرار می دهد.

«سنت کام» مسئول تقریبا تمامی عملیات های تروریستی و جنایتکارانه امریکا علیه ایران در 3 دهه گذشته بوده است.

متن کامل بخش مربوط به ایران در سخنان ژنرال آستین در نشست استماع کمیته نیروهای مسلح سنا که روز سه شنبه 18 اسفند 1394 (8 مارس 2016) بیان شده، در ادامه می آید.

آستین به زودی جای خود را به ژنرال جوزف ووتل خواهد داد.

متن اصلی را اینجا ببنید.

فیلم این جلسه را اینجا ببینید.

***

ایران

ایران با وجود محدودیت هایی که در چارچوب توافق هسته ای بر برنامه هسته ای آن اعمال شده است همچنان به اعمال تهدیدات جدی بر ضد منطقه ادامه می دهد. در دوره پس از اجرایی شدن توافق هسته ای، شبکه تهدیدات ایران شامل نیروی قدس سپاه پاسداران ایران و گروه های وابسته به آن مانند حزب الله لبنان و گروه های شبه نظامی شیعه مورد حمایت ایران همچنان فعال باقی مانده اند. ایران همچنین زرادخانه بزرگی از موشک های بالستیک در اختیار دارد و این توانایی موشکی در کنار توانایی قابل توجه در بخش سایبری و توانایی دریانوردی این کشور قرار می گیرد. با وجود آن که دولت روحانی نشان داده است که مایل است روابط ایران را با جامعه بین المللی عادی کند اما عناصری تندرو در داخل ایران وجود دارند که تمایل دارند تلاش های میانه روهای ایران را تضعیف کنند. این تندروها نفوذ و سیطره گسترده ای بر سیاست خارجی ایران و توانایی ها و تحرکات نظامی آن دارند. ایران همچنان سیاست هایی را پیگیری می کند که هدف آنها تشدید تنش های فرقه ای و تهدید منافع راهبردی آمریکا در منطقه مرکزی است. هدف اصلی ایران مقابله با گروه داعش در عراق و نجات رژیم بشار اسد در سوریه است. ایران همچنین از برخی گروه های شیعه وابسته به خود در بحرین، عربستان سعودی، حوثی ها در یمن و حزب الله لبنان حمایت می کند و حمایت های ایران از این گروه ها شامل اعطای کمک های مالی، تسلیحاتی و آموزش است. روابط ایران با روسیه هم بیش از پیش فضای امنیتی منطقه را پیچیده می کند چون آنها همکاری های خود را در حوزه هایی مانند خرید و فروش تسلیحات پیشرفته توسعه می دهند. ما باید توجه داشته باشیم که زمانی که گروه داعش شکست داده شد و ثبات در سوریه ایجاد شد ما و شرکای ما با نیروهای وابسته به ایران موسوم به شبکه تهدید ایران مواجه خواهیم شد که به شدت تقویت شده اند و تجربه جنگ های زیادی را هم دارند و در این فضا جنگجویان افراطی شیعه در مناطق مختلف روابط خود را توسعه خواهند داد و این مساله تنش های فرقه ای منطقه را تشدیدخواهد کرد. تحولات دیگری هم در شبکه تهدید ایران به وقوع خواهند پیوست که ما ناچار هستیم این تحولات را از نزدیک پیگیری کنیم تا بتوانیم بطور کامل ماهیت متغیر این تهدید را شناسایی کنیم. برای مثال گروه های شبه نظامی مورد حمایت ایران از طریق نیروهای حشد الشعبی یا نیروهای بسیج عمومی به نهادهای امنیتی عراق نفوذ کرده اند و این مساله می تواند به دسترسی این گروه ها به منابع بیشتر و گسترده تر و در آینده کسب مشروعیت از طریق روابط گسترده تر و پیچیده تر با نیروهای امنیتی عراق منجر شود. علاوه بر این، ممکن است که ایران در فرماندهی، کنترل و توسعه شبکه تهدید خود با چالش هایی مواجه شود موضوعی که پیش از این در چند منطقه شاهد آن بوده ایم. ایران نفوذ قابل توجهی بر گروه های مختلف خارجی و گروه های وابسته به خود دارد که همه این گروه ها با هم شبکه ای موسوم به شبکه تهدید ایران را تشکیل می دهند. اما شبکه تهدید ایران از طریق توسعه گروه های شبه نظامی شیعه گسترش می یابد و کنترل تحرکات و فعالیت های این گروه ها برای ایران بسیار دشوار خواهد بود بویژه که این گروه ها منافع متفاوتی هم دارند.

روابط ما با ایران همچنان رابطه ای پر چالش است. ما باید توجه خاصی به تحرکات ایران داشته باشیم و از نزدیک این تحرکات را پیگیری کنیم همزمان باید از شرکای منطقه ای خود حمایت کنیم و به آنها کمک کنیم تا توانایی های شان را برای مقابله با ایران و خنثی سازی تاثیرات اقدامات آن در منطقه افزایش دهند.

http://sildenafilcitrategen.com/ http://vardenafilonline.org/