16/4/24 - 17:41
شماره مطلب : 2907
گزارش ویژه

کری: روند حل مسائل بانک ها و شرکت ها با ایران طولانی و دشوار خواهد بود

وزیر خارجه امریکا می گوید در برجام اجازه مراودات بانک های غیر امریکایی با ایران و براورده کردن دسترسی ایران به اموال خود ایران داده شده و حالا خود آنها باید تصمیم گیری کنند.

ایران هسته ای- وزیر خارجه امریکا می گوید روند حل مشکلات بانک ها و شرکت های غربی با ایران طولانی خواهد بود.

متن سخنان جان کری، وزیر خارجه امریکا پس از دیدار با محمد جواد ظریف در نیویورک در تاریخ 2 اردیبهشت (21 آوریل) در ادامه می آید.

***

همانطور که اوباما و من و وزیر خزانه داری آمریکا گفته و تکرار هم کرده ایم آمریکا از زمان اجرای برجام بر سر راه ارتباطات تجاری مجاز ایران نیست.

می خواهم تاکید کنم که ما تمام تحریم های هسته ای ایران را برداشته ایم.

تاکید می کنم بانک های خارجی می توانند با ایران تجارت کنند همانطور که طبق برجام اجازه داده شده تحریم ها لغو شود.

این فرصتی برای تعامل بانک های خارجی با ایران است و متاسفانه ابهاماتی برای برخی بانک های خارجی وجود دارد که می خواهیم تا جایی که می توانیم آنها را رفع ابهام کنیم.

از جمله تحریم های هسته ای که ما لغو کرده ایم از جمله تحریم های هسته ای که ما برداشته ایم اجازه تعامل بانک های غیر آمریکایی من جمله آزاد سازی پول های ایران در آن بانک هاست.

ما هیچ مشکلی و اعتراضی بر سر تعامل ایران با بانک های خارجی نداریم و برجام اجازه مراودات بانک های غیر امریکایی با ایران و براورده کردن دسترسی ایران به اموال خود ایران داده شده و حالا خود آنها باید تصمیم گیری کنند. البته بانک ها و شرکت ها راه دشواری برای این تصمیم در پیش دارند.

برای همین است که وزارت خارجه و وزارت خزانه داری امریکا بصورت فعالانه با کشورهای دوست و شرکت های خصوصی برای رفع ابهام تحریم های برداشته شده تلاش می کند.

هر بانک یا شرکتی سوالی در این باره دارد برای ما افتخار است که پاسخگو باشیم و نباید الان پیش فرض کنند که ارتباطاتی که پیش از برجام ممنوع بوده هنوز هم ممنوع است.

و این پیش فرض هم نباید داشته باشند که تحریم های پابرجای امریکا به نهاد های خارجی هم اختصاص دارد. وقتی شک دارید سوال کنید.

و ما این درک را داریم که شرکت های خارجی برای بی دغدغه کار کردن دوباره با ایران نیاز به زمان دارند. و ایران هم نیازمند ادامه روند به روز کردن موسسات مالی بانکی خود است که در زمان تحریم ها فعالیت نداشته اند.

می خواهم تاکید کنم به تعهدات خود پایبند خواهیم بود چون منافع امریکا ایجاب میکند.

و در منافع امریکاست که مطمئن شویم برجام برای تمام اعضا کارامد بوده است.

کری افزود:وزیر خارجه ایران درست می گوید که اختلافات ما البته اختلافات جدی ای هست که باید موضوع بحث های آینده ما باشد.

قرارداد، قرارداد است و ما با هم البته اختلافاتی داریم اما مردم باید بدانند ما باید این دو موضوع(اختلافات و توافقنامه) را از هم جدا کنیم.

تمام این حرف هایی که زدم تعهدات امریکا برای کمک به حل این اختلافات و ادامه همکاری و تلاش برای إیجاد صلح و ثبات را تحت تاثیر قرار نخواهد داد.

http://sildenafilcitrategen.com/ http://vardenafilonline.org/