16/4/25 - 17:30
شماره مطلب : 2908
ادعای رییس یک موسسه مطالعاتی نزدیک به دولت اوباما:

برای رفع تحریم دلار مذاکره موشکی لازم است

دولت اوباما برای رفع برخی تحریم های باقی مانده هسته ای، از جمله تحریم مبادلات دلاری، مایل به مذاکره درباره برنامه موشکی ایران است.

ایران هسته ای- رییس یک موسسه پژوهشی نزدیک به دولت امریکا می گوید دولت اوباما برای رفع برخی تحریم های باقی مانده هسته ای، از جمله تحریم مبادلات دلاری، مایل به مذاکره درباره برنامه موشکی ایران است.

مارک فیتزپاتریک که اکنون ریاست موسسه مطالعات بین المللی و راهبردی در واشینگتن را بر عهده دارد، در مقاله ای به تاریخ اول اردیبهشت 1395 (20 آوریل 2016) نوشته است که از دید دولت امریکا مذاکره برای محدود شدن برنامه موشکی ایران یکی از راه های دسترسی ایران به نظام بانکی امریکاست.

تحریم مبادلات دلاری توسط ایران به شرطی آن که یک طرف آن یک نهاد یا بانک امریکایی باشد، از سال 2008 علیه ایران اعمال شده و مستقیما مرتبط با برنامه هسته ای ایران بوده، اما تیم مذاکره کننده از تلاش برای رفع این تحریم ها در برجام خودداری کرده است.

فیتزپاتریک نوشته است: «یکی از راههای رسیدگی به مسئله موشکی، آغاز سلسله مذاکرات جدید برای متقاعد کردن ایران در این خصوص است که محدودیت ها در توسعه سامانه های مرگبارتر و دوربردتر را بپذیرد. نارضایتی ایران از محدودیت های بانکی که در عمل هنوز با آن رو به روست،و تحریم های اضافی که ممکن است بر سر آزمایش های موشکی علیه این کشور اعمال شود، زمینه بالقوه برای بده بستان با ایران را فراهم می سازد».وی البته به این مسئله هم اشاره کرده است که ایران این پیشنهاد را رد کرده است.

وی همچنین درباره چرایی باقی ماندن تحریم مبادلات دلاری در برجام می نویسد: «در مذاکراتی که به دستیابی به برجام منجر شد، لغو این ممنوعیت مورد توجه و بررسی قرار گرفت، اما ایران برای قید این شرط تلاش کافی نکرد و یا امتیازات کافی برای موافقت با این شرط پیشنهاد نکرد. در حال حاضر هم ایران «به رایگان» با لغو این ممنوعیت رو به رو نخواهد شد».

این در حالی است که تیم مذاکره کننده ایرانی ادعا می کند تحریم دلار یک تحریم اولیه غیرمرتبط با موضوع هسته ای است.

اظهارات فیتزپاتریک نشان دهنده این است که دولت امریکا قصد دارد استراتژی استفاده از تحریم ها برای ایجاد دوقطبی با برنامه های امنیت ملی در ایران را همچنان با جدیت پیگیری کند.

http://sildenafilcitrategen.com/ http://vardenafilonline.org/