16/4/25 - 20:10
شماره مطلب : 2909
متن کامل

اوباما خواستار همزيستي مسالمت آميز عربستان با ايران است

سعودی ها نشان دادند که آماده دیپلماسی با ایران برای رسیدگی به درگیری های سوریه و یمن هستند.

اوباما خواستار همزيستي مسالمت آميز

عربستان با ايران است

 

جاستین سینک و تولوز اولورونیپا

پایگاه اینترنتی بلومبرگ[1]

2 اردیبهشت 1395 (21 آوریل 2016)

 

بنا بر اعلام یک مقام آمریکایی، باراک اوباما روز چهارشنبه در ریاض به عربستان اطمینان داد واشنگتن متحد این کشور باقی می ماند، اما وی به سبب انتقادهای اخیرش از سیاست های سعودی ها عذرخواهی نکرد و فقط تاکید کرد دولت عربستان باید همزیستی با رقیب خود ایران را یاد بگیرد.

سفر دو روزه اوباما به ریاض که شاید آخرین سفر وی به خاورمیانه به عنوان رئیس جمهور آمریکا باشد، با هدف اطمینان دادن به متحدان منطقه ای در این خصوص صورت گرفته است که واشنگتن به مبارزه با گروه تروریستی داعش پایبند است و روابط خود را با ایران به قیمت از دست دادن متحدان خود بهبود نمی بخشد.

اوباما در مصاحبه ای که این ماه در نشریه آتلانتیک منتشر شد، با انتقاد از متحدان آمریکا، آنها را «مفت خورهایی» توصیف کرد که در تلاش های بشردوستانه و نظامی بین المللی به قدر کافی مشارکت نمی کنند. بسیاری در عربستان، از جمله خاندان حاکم این گونه برداشت کردند که منظور اوباما از مفت خور، عربستان بوده است. رئیس جمهور آمریکا همچنین گفت سعودی ها باید با ایران مشارکت کنند و روابط واشنگتن و ریاض را دشوار توصیف کرد.

بنا بر اعلام این مقام آمریکایی، اوباما در دیدار با ملک سلمان درباره مسائل مختلف از جمله درگیری ها در منطقه همچون سوریه، عراق، یمن و کرانه باختری تبادل نظر کرد.

به گفته این مقام، سران دو کشور با گفتگو درباره حقوق بشر، تمرکز خود را بر نظام قضایی عربستان معطوف کردند؛ موضوعی که بیش از همه بر سر آن اختلاف نظرهای جدی داشتند. عفو بین الملل در گزارش سال گذشته خود اعلام کرد صدها نفر در عربستان پس از محاکمه های ناعادلانه ای که «ناقض شدید معیارهای بین المللی» است، اعدام شدند.

عربستان ماه ژانویه نیز یک روحانی شیعه را اعدام کرد که منجر به اعتراضات گسترده در تهران و به آتش کشیدن سفارت عربستان در این شهر شد.

مقام آمریکایی تصریح کرد رئیس جمهور آمریکا در دیدار با پادشاه عربستان بر اهمیت همزیستی مسالمت آمیز عربستان با ایران به جای استفاده از ارتش خود برای مشارکت در درگیری های فرقه ای تاکید کرد. جنگ های داخلی در یمن و سوریه تا حدی جنگ های نیابتی بین عربستان و ایران هستند.

این دو کشور تولیدکننده نفت از نظر اقتصادی نیز اختلاف نظر پیدا کرده اند و قادر به توافق بر سر تثبیت تولید نفت به منظور افزایش قیمت آن نیستند.

این مقام آمریکایی گفت سعودی ها نشان دادند که آماده دیپلماسی با ایران برای رسیدگی به درگیری های سوریه و یمن هستند؛ درگیری هایی که موجب بحران انسانی در هر دو کشور شده است.

اوباما و ملک سلمان مخالف تصویب طرحی در کنگره هستند که خانواده های قربانیان حملات یازده سپتامبر 2001 را مجاز به شکایت از عربستان خواهد کرد، البته مشروط بر اینکه ثابت شود دولت یا مقامات عربستان در این حملات دست داشته اند.

15 تن از 19 هواپیماربایی که این حملات را انجام دادند، سعودی بودند. این مقام آمریکایی گفت اوباما و ملک سلمان درباره بخش 28 صفحه ای محرمانه نتایج تحقیقات سال 2002 کنگره درباره حملات یازده سپتامبر تبادل نظر نکردند. گفته می شود این بخش از نتایج تحقیقات کنگره شامل جزئیاتی درباره تماس ها و روابط دولت عربستان با هواپیماربایان است. دولت سرگرم بررسی درباره انتشار این سند است.

 

 

http://sildenafilcitrategen.com/ http://vardenafilonline.org/