16/5/28 - 17:38
شماره مطلب : 2913
متن کامل

مسئول تحریم های ایران در دولت امریکا: ایران باید در ‘همه حوزه ها’ تغییر محاسبه بدهد

قائم مقام وزیر خزانه داری امریکا در امور تروریسم و اطلاعات مالی می گوید تحریم های باقی مانده ایران که بسیار هم «قدرتمند» هستند تنها در صورتی تعلیق خواهند شد که ایران در حوزه های موشکی، منطقه ای و حقوق بشر «تغییر محاسبه» بدهد.

ایران هسته ای- آدام زوبین قائم مقام وزیر خزانه داری امریکا در امور تروریسم و اطلاعات مالی می گوید تحریم های باقی مانده ایران که بسیار هم «قدرتمند» هستند تنها در صورتی تعلیق خواهند شد که ایران در حوزه های موشکی، منطقه ای و حقوق بشر «تغییر محاسبه» بدهد.

وی این سخنان را در جلسه استماع کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان امریکا در روز چهارشنبه 5 خرداد 1395 (25 مه 2016) بیان کرده است.

متن کامل سخنان او در ادامه می آید.

***

از این که مرا برای صحبت در ارتباط با اجرای برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) یا همان توافق هسته ای که ما با هم پیمانانمان و ایران بدان دست یافتیم، به اینجا دعوت کردید از شما متشکرم. از این که به همراه همکارانم در وزارت خارجه آمریکا در اینجا حضور دارم، خوشحالم.

من سخنان خود را با ارائه توضیح در این باره آغاز خواهم کرد که چگونه برجام سبب از بین رفتن تهدید ناشی از برنامه هسته ای ایران شد و همچنین به این موضوع می پردازم که چگونه تحریم ها و تلاش های دیپلماتیک مداوم ما به دست یابی به این نتیجه کمک کرد. سپس به نقش تحریم های غیر هسته ای در رویکرد ما در قبال ایران خواهم پرداخت و به ارائه توضیحی در ارتباط با راهبرد ما برای اجرایی کردن این تحریم ها می پردازم.

 

برجام

از زمان آغاز کارم در وزارت خزانه داری آمریکا در سال 2004، ممانعت ایران از دست یابی به سلاح هسته ای یکی از اولویت های امنیت ملی بوده است. ما به مدت بیش از یک دهه، تلاش کردیم اطمینان حاصل کنیم که هیچ راه احتمالی پیش روی ایران برای دست یابی به یک سلاح هسته ای وجود ندارد.

ما این اقدام را از طریق طراحی یک رژیم پیچیده و هدفمند تحریم ها و ادغام آن با تلاش های مداوم دیپلماتیک برای جلب حمایت های چند جانبه از تحریم هایمان انجام دادیم. ما به همراه شرکایمان در کنگره و در جامعه بین المللی تحریم هایی را اعمال کردیم که هزینه های سنگینی برای ایران در بر داشت. این اقدام به حضور ایران در میز مذاکرات و دست یابی به برجام کمک کرد.

برجام یک موفقیت فوق العاده دیپلماتیک محسوب می شود. این توافق ابزاری صلح آمیز برای از بین بردن یکی از مداوم ترین تهدیدهای امینت ملی که همانا ایران مسلح به سلاح هسته ای است، محسوب می شود. و این توافق یک موفقیت بزرگ محسوب می شود.

در روز شانزدهم ماه ژانویه، آژانس بین المللی انرژی اتمی تأیید کرد ایران به تعهدات هسته ای خود بر اساس توافق پایبند بوده است. آژانس بین المللی انرژی اتمی تأیید کرد ایران ذخایر اورانیوم غنی شده خود را تا نود و هشت درصد کاهش داده است و دو سوم سانتریفوژهای خود را غیر فعال کرده است و رئاکتور خود را در اراک برای همیشه غیر فعال کرد و همه مواد شکافت پذیر را از تأسیسات زیرزمینی فردو خارج کرد.

ایران همچنین رژیم بی سابقه و جامع شفافیت و تأیید از جمله تداوم روند نظارت بر همه تأسیسات هسته ای اعلام شده اش را پذیرفت. علاوه بر این، ایران متعهد شده است تحت هیچ شرایطی در پی توسعه یا دست یابی به هیچ گونه تسلیحات هسته ای نباشد و با ممنوعیت فعالیت های مرتبط با طراحی و توسعه یک ماده منفجره هسته ای موافقت کرد.

دیپلماسی ما ثمربخش بوده است. ایران تنها چند ماه با تولید مواد شکافت پذیر کافی برای تولید یک سلاح هسته ای فاصله داشت و به طور پیوسته در حال پیشرفت بود. هم اکنون، زمان فرار هسته ای ایران افزایش یافته و به بیش از یک سال رسیده است و ما به همین سبب احساس امنیت بیشتری می کنیم.

برجام سبب ایجاد تغییراتی گسترده شده است. این توافق تضمین می کند برنامه هسته ای ایران منحصرا صلح آمیز است و خواهد بود. و این توافق محکم ترین نمونه در این باره محسوب می شود که چگونه یک تلاش چند جانبه برای اعمال تحریم ها همراه با بکار گیری دیپلماسی اصولی و سخت گیرانه می تواند به موفقیت برسد.

 

تعهدات ما بر اساس برجام

از آنجایی که ایران به تعهدات خود در قبال توافق هسته ای پایبند بوده است ما نیز باید به تعهدات خود عمل کنیم.

ما این کار را با برداشتن تحریم ها -همان گونه که متعهد به برداشتن آن شده بودیم- انجام دادیم البته زمانی که آژانس بین المللی انرژی اتمی تأیید کرد ایران به تعهدات مرتبط با هسته ای خود بر اساس برجام پایبند بوده است.

اجازه دهید همان موضوعی را تکرار کنم که رئیس جمهور اوباما، جک لو وزیر خزانه داری و کری وزیر امور خارجه اعلام کرده اند: ما مانعی بر سر راه انجام مراودات تجاری مجاز با ایران نیستیم و نخواهیم بود. ما همچنین در حال مسدود کردن دسترسی ایران به وجوهی نیستیم که در پی اجرایی شدن برجام دیگر با محدودیت مواجه نیستند [دیگر مسدود نیستند] و دیگران را نیز به انجام چنین کاری ترغیب نمی کنیم.

این روند تا مادامی ادامه خواهد داشت که ایران به تعهدات خود پایبند باشد. زیرا اعمال فشارهای اقتصادی هرگز هدف تحریم های ما مرتبط با برنامه هسته ای نبوده است. در عوض، هدف کمک به حضور ایران در میز مذاکرات بوده است جایی که ایران محدودیت های دور از دسترس را بر برنامه هسته ای خود در ازای کاهش تحریم های خاص پذیرفت.

تأیید شده است که ایران تعهدات هسته ای خود را اجرا کرده است. ما نیز به نوبه خود، به تعهد خود در برداشتن تحریم های ثانویه مرتبط با هسته ای عمل کردیم. ما همچنین توضیحاتی واضح و دستورالعملی خاص در این ارتباط منتشر کردیم، درست همان گونه که این کار را در زمان اجرای تغییرات قابل توجه در هر گونه برنامه اعمال تحریم انجام می دهیم.

به نفع امنیت ملی ماست تا اطمینان حاصل کنیم برجام همان گونه که هدف [ما] بود موثر واقع شود. از این رو، مهم است به همه تعهدات خود بر اساس برجام عمل کنیم.

انجام کاری غیر از این، نه تنها سبب تضعیف انگیزه ایران برای پایبندی به مفاد توافق می شود. این اقدام همچنین سبب تضعیف اعتبار بین المللی ما و توانایی ما در استفاده از تحریم ها برای تغییر دادن رفتار در آینده در ارتباط با تهدیدهای مرتبط با امنیت ملی می شود که ما با برنامه های تحریمی خود آنها را هدف قرار می دهیم.

 

تأثیر توافق تاکنون

ایران تقریبا در حال مشاهده مزایای این توافق است. این توافق سبب افتتاح شعبه های بانکی جدید در سراسر جهان شده است. این توافق سبب دسترسی به میلیاردها دلار وجه شده است. و صادرات نفتی آن [ایران] به اروپا به حدود نیمی از سطح قبل از اعمال تحریم ها رسیده است.

گفته می شود برخی همچنان در ارتباط با مراوده با ایران مردد هستند. این روند پیش بینی می شد.

این بدان معنا نیست که ما در پایبندی به تعهدات خود ناکام بوده ایم. ما به همه تعهدات خود بر اساس برجام پایبند بوده ایم و همه تحریم های ثانویه هسته ای را همان گونه که وعده داده بودیم، لغو کردیم.

آنچه مشخص است اینکه حتی با رفع نگرانی های هسته ای، شرکت های بین المللی همچنان درباره تجارت با ایران نگرانند. بسیاری از این نگرانی ها به تحریم ها مربوط نمی شود. برخی شرکت ها درباره معیارهای شفاف سازی ایران و شناخت ایران با پرونده قضایی پرمخاطره از نظر گروه ویژه اقدام مالی نگرانند.

برخی هم درباره فساد و همچنین قوانین ایران و دیگر موانع موجود بر سر راه تجارت در این کشور نگرانند. اقدامات تحریک آمیز غیر هسته ای ایران از جمله حمایت فعال از تروریسم و آزمایش موشک های بالستیک عامل نگرانی برخی دیگر از شرکت هاست.

همانگونه که باراک اوباما، رئیس جمهور اخیرا گفت: ایران باید آنچه را که همه کشورها به آن پی برده اند، دریابد و آن اینکه تجار به کشورهایی می روند که احساس امنیت کنند، جایی که در آن شاهد جنجال های گسترده نباشند و بتوانند اطمینان حاصل کنند که معاملات آنها به طور عادی انجام خواهد شد.

اگر ایران به دنبال تجارت های بیشتر است، باید درصدد رفع این مشکلات برآید - باید اصلاحات جدی انجام دهد و فضایی ایجاد کند که در آن تجار احساس امنیت کنند.

 

تحریم های باقی مانده

من درباره تعهداتی که براساس برجام در زمینه لغو تحریم ها برعهده داریم، سخن گفته ام. اما می خواهم درباره آنچه توافق به آن اشاره ای نکرده است، شفاف سازی کنم. نخست آنکه به جز برخی استثناهای خاص محدود، ما در تحریم های اولیه آمریکا برضد ایران تغییری ایجاد نکرده ایم. تحریم ها به پیش از نگرانی های ما درباره برنامه هسته ای ایران باز می گردد. علاوه بر استثناهای دیرین در زمینه موارد بشر دوستانه، در برجام استثناهای محدودی در زمینه پوشش مورد به مورد صدور مجوز فروش هواپیماهای مسافربری تجاری، قطعات و خدمات و واردات مواد غذایی و فرش ایران به آمریکا و برخی فعالیت های شرکت های خارجی تابعه شرکت های آمریکایی در نظر گرفته شده است. اما تحریم ها همچنان به قوت خود باقی اند. این بدین معنی است که ما همچنان به اشخاص آمریکایی اجازه سرمایه گذاری در ایران را نمی دهیم، آنها را از واردات کالاهای ایرانی و صادرات بیشتر کالاها یا خدمات به ایران منع می کنیم. هنوز هم تعاملات تجاری و مالی با بیشتر افراد و شرکت های ایرانی ممنوع است. به ایران همچنان اجازه دسترسی به بازارهای آمریکا داده نخواهد شد.

علاوه بر آنچه گفته شد، بگذارید تصریح کنم که ما نه قول داده ایم و نه قصد داریم که به ایران اجازه دسترسی به نظام مالی آمریکا را بدهیم یا آنچه را که روش یوترن خوانده می شود، دوباره به اجرا درآوریم.

افزون بر اینکه ما هیچکدام از تحریم های خود را که هدف آنها مقابله با فعالیت های ایران است که به بروز بی ثباتی منجر می شود و خارج از چارچوب پرونده هسته ای قرار دارد، لغو نکرده ایم. همانگونه که برای ایران و شرکای بین المللی خود تصریح کرده ایم، برجام بر تحریم های غیر هسته ای ما تاثیری نخواهد گذاشت. این تحریم ها تنها یک سری کلمه بر روی کاغذ نیستند. ما با تمام قدرت آنها را اجرا می کنیم.

این تحریم ها ابزاری برای مجازات یا بروز سرخوردگی نیستند. هدف از این تحریم ها در کنار دیگر ابزار اعمال فشار بر ایران به منظور ایجاد تغییر در محاسبات راهبردی اش در زمینه حمایت از تروریسم و اقداماتی که به بی ثباتی منطقه منجر می شود، آزمایش موشک های بالستیک و رعایت حقوق بشر است - درست همانگونه که تحریم هایی که اکنون لغو شده اند، کمک کردند ایران در محاسبات خود در زمینه برنامه هسته ای تغییراتی ایجاد کند. و اگر ایران چنین تغییراتی را ایجاد کند در نتیجه این تحریم ها نیز سرانجام یک روز لغو خواهند شد. با وجود این ایران همچنان در مسیری حرکت می کند که حامی اصلی تروریسم محسوب می شود و در بی ثبات کردن منطقه نقش مهمی ایفا می کند. ایران در اختیار حزب الله، حکومت اسد و حوثی های یمن پول و سلاح قرار می دهد. این کشور همچنان به توسعه برنامه موشک های بالستیک خود ادامه می دهد، اقدامی که نقض شرط های شورای امنیت سازمان ملل است و ایران همچنان حقوق بشر را نادیده می گیرد. به لطف کنگره و رئیس جمهور ما تحریم هایی را که برای مقابله با اینگونه فعالیت ها ضروری است، در اختیار داشته ایم.

و من به عنوان فردی که وظیفه طراحی و اعمال تحریم ها بر ضد ایران را برعهده داشته است، می توانم به شما بگویم که قوانین موجود بسیار قدرتمندند. هر ایرانی یا فرد مرتبط با ایران که ما آن را تحریم کرده ایم و نام وی را در فهرست دفتر کنترل سرمایه های خارجی قرار داده ایم - یا در آینده نام وی را اضافه می کنیم - هدف تحریم های ثانویه اند. این یک تهدید جدی است. هر بانک خارجی که با چنین فردی تعامل داشته باشد احتمالا با قطع کامل ارتباط با نظام مالی آمریکا مواجه خواهد شد.

براساس نظام کنونی تحریم های آمریکا بیش از 200 شخص حقیقی و شرکت مرتبط با ایران هدف تحریم های غیر هسته ای هستند. این گروه شامل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، سپاه قدس و شرکت های تابعه و مقامات ارشد آنها می شود که همگی همچنان هدف تحریم های ما خواهند بود.

علاوه بر آن نام نهادهای دفاعی مهم ایران که بیشترین بخش فعالیت کشور در زمینه موشک های بالستیک بر عهده آنان بوده است، در این گروه قرار دارد. در حقیقت از زمان اجرای برجام، ما همچنان به اعمال تحریم بر ضد حامیان برنامه موشک های بالستیک ایران ادامه داده ایم. از زمان اجرای برجام ما همچنان تحریم هایی را که هدف آن فعالیت های ایران در زمینه حمایت از تروریست های نیابتی بوده است، اعمال کرده ایم. حزب الله یکی از مهمترین نمونه ها است.

در اواخر ژانویه ما یک شبکه حمایت مالی مهم حزب الله را که به منظور حمایت از فعالیت های تروریستی و آشوبگرانه حزب الله به پولشویی می پرداخت، تحریم کردیم.

و درست ماه گذشته ما قوانین تحریم های جدید را به منظور اجرای قانون منع حمایت مالی بین ‌المللی از حزب‌الله - 2015 - منتشر کردیم. این قانون ابزار بیشتری در اختیار ما قرار می دهد تا برای نابودی شبکه های مالی حزب الله تلاش کنیم.

پس از سالها تحریم اکنون حزب الله در بدترین شرایط مالی خود در چندین دهه اخیر قرار دارد. و من می توانم به شما و شرکای بین المللی مان اطمینان دهم که به شدت در تلاشیم تا مانع فعالیت های تجاری آنها شویم. برجام هیچ تاثیری بر تلاش های ما در این زمینه نداشته است.

در نهایت اینکه ما درباره ماهیت تهدیدهای غیر هسته ای ایران هوشیاریم. ما همچنان با استفاده از ابزار مختلف از جمله اعمال تحریم های موجود و طراحی هدف های جدید در صورت لزوم به مبارزه با این تهدیدها ادامه می دهیم.

نتیجه این که می خواهم تاکید کنم به لطف برجام ما اکنون با حذف تهدید هسته ای که ما، متحدان ما و جهان را ایمن تر ساخته است، می توانیم با چنین تهدیدهایی مقابله کنیم.

من همچنین می خواهم به این کمیته اطمینان دهم که وزارت خزانه داری همچنان به همکاری نزدیک با کنگره خواهد پرداخت و ما تحریم های موجود را به منظور مقابله با فعالیت های غیر هسته ای ایران ادامه خواهیم داد و همانند سال های قبل از برجام در راستای تامین اهداف امنیت ملی گام بر خواهیم داشت.

http://sildenafilcitrategen.com/ http://vardenafilonline.org/