16/5/28 - 19:29
شماره مطلب : 2915
متن کامل

مسئول اجرای برجام در امریکا: مشکل از داخل ایران است نه بدعهدی امریکا

استیفن مول، عقیده دارد این مشکلات داخلی ایران است که باعث شده برجام گشایش اقتصادی ایجاد نکند، نه کارشکنی امریکا.

ایران هسته ای-  استیفن مول، نماینده آمریکا و هماهنگ کننده ارشد در اجرای توافق هسته ای درباره وضع اجرای برنامه جامع اقدام مشترک عقیده دارد این مشکلات داخلی ایران است که باعث شده برجام گشایش اقتصادی ایجاد نکند، نه کارشکنی امریکا.

مول که روز چهارشنبه 5 خرداد 1395 (25 مه 2016) در نشست استماع کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان امریکا سخن می گفت، اجرای تعهدات ایران طبق برجام را راضی کننده خوانده است.

متن کامل سخنان وی در ادامه می آید.

***

 نهایی شدن برجام در ژوئیه 2015 اوج سال های طولانی فرایند دیپلماسی سخت و همچنین آغاز فرایند جدیدی بود که مستلزم همان هوشیاری و تمرکز است، و هدف آن اطمینان از این مسئله است که برجام به طور کامل و مؤثر اجرا شود و در نتیجه ایران نتواند به سلاح هسته ای دست یابد.

خوشحالم که امروز گزارش دهم که همه طرف ها تا کنون برجام را اجرا کرده اند. به علت تلاش های ما، تا کنون، امنیت آمریکا و شرکای ما به شدت افزایش یافته است. ما در گفتگو با متحدان و شرکای خود در سراسر جهان به طور مرتب حمایت از برجام را می شنویم.

از «روز اجرا» که شانزدهم ژانویه امسال بود، ایران دهها اقدام خاص برای محدود کردن، متوقف کردن یا عقب راندن برنامه هسته ای خود انجام داده است و شفافیت بیشتر در این زمینه بر عهده آژانس بین المللی انرژی اتمی است. برجسته کردن برخی از این اقدامات با توجه به اهمیت آنها، ارزش دارد.

- ایران دو سوم از قابلیت سانتریفوژهای نصب شده خود را در قالب قطع ارتباط میان سانتریفوژها، برچیدن آنها و قرار دادنشان در انبارهایی تحت نظارت آژانس کاهش داده و تعداد آنها را در نطنز از 19000 دستگاه به 5060 دستگاه رسانده است. این سانتریفوژهای باقیمانده ساده ترین دستگاه های ایران هستند.

- در تاسیسات فردو، ایران همه فعالیت های مربوط به غنی سازی اورانیوم را متوقف و همه مواد هسته ای را خارج کرده است.

- ایران ذخیره اورانیوم بیش از پنج درصد غنی شده خود را تا 98 درصد کاهش داد و این ذخایر را از 12 هزار کیلوگرمی که در زمان توافق برجام در ژوئیه گذشته داشت، به 300 کیلوگرم یا کمتر کاهش داد و محدودیت غنی سازی خود را به کمتر از 3/67 درصد رساند، نقطه ای که باید در آن ثابت بماند.

- ایران هسته اصلی راکتور تحقیقاتی آب سنگین اراک را برداشت و آن را با سیمان پر کرد و برای همیشه از کار انداخت.

ایران با اجرای این موارد و دیگر تعهدات مهم هسته ای خود، زمان تولید مواد شکافت پذیر کافی برای ساخت سلاح هسته ای را افزایش داد. این زمان که به آن «زمان فرار هسته ای» گفته می شود از دو تا سه ماه در پیش از برجام به دستکم یک سال افزایش یافته است.

این عملکردها با افزایش اقدامات نظارتی و کنترلی که در برجام ذکر شده است کامل شد. افزایش دسترسی آژانس بین المللی انرژی اتمی به معادن اورانیوم ایران، نظارت مداوم کارخانه های تولید اورانیوم ایران و نظارت مداوم بر تولید و مونتاژ سانتریفوژهای ایران و انبارها از جمله این اقدامات است. به علاوه، ایران به طور موقت پروتکل الحاقی آژانس را اجرا می کند. این پروتکل اجازه دستیابی آژانس به اطلاعات و دسترسی های بیشتر در ایران را می دهد. این کشور کد اصلاحی 3/1 را نیز اجرا می کند که مستلزم اطلاع رسانی از ساخت تاسیسات هسته ای جدید یا اصلاح تاسیسات موجود است.

به عبارت دیگر، ایران اکنون تحت نظارت دقیق تر آژانس است و همین مسئله به ما این اطمینان را می دهد که اگر این کشور به دنبال نقض تعهدات خود باشد، چنین تلاشی آشکار خواهد شد و ما زمان کافی برای واکنش نشان دادن به آن را خواهیم داشت.

از روز اجرا تا کنون، ما تمرکز خود را بر این مسئله حفظ کرده ایم که ایران همه تعهدات هسته ای خود را به شیوه ای کامل و قابل اثبات انجام دهد. خوشحالیم که در اولین گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی در ماه فوریه بسیاری از گام هایی که ایران در اجرای برجام انجام می دهد منعکس شده است. بدون تردید، پایبندی ایران به تعهدات هسته ای خود تحت نظارت دقیق آژانس به نفع امنیت ملی آمریکا و شرکا و متحدان ما است.

همانطور که می دانید، در ازای پایبندی ایران به تعهدات هسته ای خود بر اساس برجام، ما نیز باید با لغو تحریم های ثانویه هسته ای بر ایران به تعهدات خود پایبند باشیم. همانطور که آدام ژوبین، قائم مقام وزیر خزانه داری آمریکا توضیح داده است، تحریم های غیر هسته ای همچنان باقی است و این تحریم ها یکی از مهمترین ابزارها برای پاسخ دادن به فعالیت های زیان آور ایران هستند.

تا زمانی که ایران به تعهدات هسته ای خود پایبند باشد، ما نیز به تعهدات خود پایبند خواهیم ماند. اطمینان از این که برجام برای همه طرف ها مؤثر است و مردم ایران منافع حاصل از لغو تحریم ها را تجربه می کنند، به نفع ما و به نفع جامعه بین المللی است. سود رسانی برجام آغاز شده است و گزارش ها از توافقات تجاری و افزایش همکاری های بین المللی اقتصادی و تجاری با ایران حاکی از آن است.

برخی از شما شاهد بوده اید که سخنان ایران درباره آمریکا مطابق تعهداتش نیست. بگذارید با صراحت بگویم که آمریکا همه تعهدات خود را بر اساس برجام انجام داده است. امروز ایران می تواند بیش از گذشته که تحت فشار خرد کننده تحریم ها بود، عمل کند.

با این حال، تصمیمات تجاری پیچیده هستند. آنها بخش های زیادی را شامل می شوند. همانطور که جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا بارها گفته است، همه بانک ها یا شرکت ها می توانند درباره تجارت با ایران تصمیم گیری کنند و آمریکا مانع تجارت هایی که مجاز هستند نخواهد شد. از دیدگاه حقوقی آمریکا، شرکت ها یا مؤسسات مالی بین المللی تا زمانی که از نظام مالی آمریکا یا اشخاص آمریکایی استفاده نکنند و از همکاری با شرکت هایی که همچنان در فهرست تحریم های آمریکا هستند خودداری کنند، می توانند با ایران وارد معامله شوند.

ما می دانیم که شرکت ها همچنان در خصوص تجارت با ایران سؤالات و نگرانی هایی دارند. وزارت امور خارجه و وزارت خزانه داری آمریکا در تلاش برای ایجاد شفافیت بیشتر برای بخش های عمومی و خصوصی در مورد این که چه تحریم هایی لغو شده و کدام یک از تحریم های غیر هسته ای همچنان باقی است و به منظور توضیح درباره تعهدات آمریکا بر اساس برجام، جلسات گسترده ای با بخش های دولتی و خصوصی که بیشتر آنها به درخواست دیگر دولت ها بوده است، شرکت کرده اند. تعهد ما تمرکز بر ارائه اطلاعات روشن درباره قوانین تحریم های آمریکا است تا به شرکت ها کمک کنیم که اطمینان یابند فعالیت هایشان مطابق برجام و قوانین آمریکا است و مشمول تحریم و ممنوعیت نمی شوند.

ما بر اساس برجام تحریم های ثانویه هسته ای را لغو کردیم. لغو این تحریم ها پایه و اساس آینده و مسیر جدیدی را برای ایران ایجاد کرد اما این کشور باید در پیمودن ادامه این مسیر تصمیم گیری کند. ایران برای بهره برداری کامل از این فرصت های اقتصادی ایجاد شده باید به مسائل داخلی خود که بر تصمیم گیری های تجاری بین المللی تاثیر می گذارند، بپردازد از جمله عدم شفافیت در بخش های مالی و تجاری خود و همچنین اقدامات تحریک آمیزی مانند آزمایش های مکرر موشک های بالستیک، حمایت دولتی از تروریسم و بازداشت ناعادلانه افراد با تابعیت دوگانه.

ما برای حفظ اجرای موفقیت آمیز برجام، متعهد باقی خواهیم ماند، زیرا امنیت بیشتری برای ما ایجاد می کند. ما به نظارت بر اجرای کامل آن از طریق کمیسیون مشترکی که تاسیس شده است و سازوکارهای دیگر ادامه خواهیم داد.

در آوریل، من به همراه تام شانون، معاون وزیر امور خارجه در امور سیاسی در سومین جلسه کمیسیون مشترک شرکت کردم. این جلسه فرصتی برای بررسی طیف گسترده ای از مسائل مربوط به اجرای توافق هسته ای و تحریم ها بود.

در حالی که ما از پایبندی ایران به تعهدات هسته ایش دلگرم شده ایم، همیشه اذعان کرده ایم که برجام همه نگرانی های ما را درباره ایران حل نخواهد کرد. هدف از برجام اطمینان از این بوده است که ایران به سلاح هسته ای دسترسی پیدا نکند. به علت تلاش های ما تا کنون پیشرفت های قابل توجهی در این زمینه داشته ایم و آمریکا و شرکای ما امن تر شده اند. با این حال، کارهای زیادی باقی است. ما برای اطمینان از این که ایران به تعهدات خود پایبند می ماند، همچنان به دقت این کشور را تحت نظر خواهیم داشت. من خواستار مشورت با شما در حالی که این تلاش ها ادامه دارد، هستم.

http://sildenafilcitrategen.com/ http://vardenafilonline.org/