16/7/31 - 13:19
شماره مطلب : 2924
گزارش ویژه

رییس سیا: روحانی میانه رو است و ما می خواهیم او را تقویت کنیم

این توافق به تقویت رئیس جمهور روحانی کمک کرد. از نظر ما روحانی از بسیاری از عناصر داخل حکومت ایران میانه روتر است. او به جلب حمایت بیشتر نیاز دارد.

ایران هسته ای- رییس سازمان اطلاعات مرکزی امریکا گفت روحانی از بسیاری افراد دیگر در نظام ایران میانه روتر است و بنابراین امریکا قصد دارد او را تقویت کند.

وی این سخنان را روز 9 مرداد 1395 (30 جولای 2016) در مجمع امنیتی موسسه اسپن در امریکا بیان کرده است.

متن کامل پرسش و پاخ او با مجری جلسه در ادامه می آید.

ویدئوی جلسه را اینجا ببینید.

***

مجری: با توجه به قرارداد هسته ای که با ایران امضا شد، آیا فکر می کنید در لحن حرفها تغییری ایجاد شده است.

جان برنن: به نظر من توافق هسته ای کار درستی بود که انجام شد زیرا جلوی ایران را از دنبال کردن برنامه تسلیحات هسته ای گرفت. این توافق به تقویت رئیس جمهور روحانی کمک کرد. از نظر ما روحانی از بسیاری از عناصر داخل حکومت ایران میانه روتر است. او به جلب حمایت بیشتر نیاز دارد. در داخل حکومت ایران میان تندروها و میانه روها تنش وجود دارد. وقتی ما درباره ایران صحبت می کنیم برخی فکر می کنند این یک کشور یکدست است، اما اینطور نیست. درست مثل، آمریکا که درون محیط سیاسی آن اختلاف نظر وجود دارد. بنابراین، ما به دقت اوضاع را تحت نظر خواهیم داشت تا ببینیم در حالی که سال آینده در ایران انتخابات برگزار می شود، موازنه در تنش و رقابتی که درون حکومت وجود دارد، چطور پیش می ‌رود. اما به نظرم روحانی نشان داده که علاقمند است که ایران را به جامعه ملل بازگرداند. نگرانی من این است که بسیاری از ایرانی‌ها انتظار داشتند با آزاد شدن دارایی‌های این کشور، پولهای فراوان به زندگیشان سرازیر شود، اما خوب این مسئله زمان می‌برد. درآمد و پولی که وارد ایران می شود ، برای تقویت واحد پولی این کشور استفاده می شود، برای فراهم کردن سرمایه برای توسعه زیرساخت‌ ها هزینه می‌ شود، بنابراین تا مشخص شدن آثار گسترده ‌تر آن بر زندگی مردم ایران، زمان می‌ برد.

مجری: آیا شما و افراد در نهاد تحت سرپرستی شما هیچ تاثیری را احساس می کنید؟ آیا احساس می کنید که روابط مثبت تر شده باشد یا اینکه هنوز خیلی زود است در این باره قضاوت شود؟

جان برنن: منظورتان روابط من با ایرانیهاست؟

مجری: بله.

برنن: من با ایرانیها رابطه ای ندارم، پس این اتفاق تاثیری بر ما نداشته است.

مجری: آیا شما احساس نمی کنید روابط ( میان ایران و آمریکا) تغییری کرده باشد؟

جان برنن: در حال حاضر مذاکرات زیادی میان دولت آمریکا و دولت ایران در مورد برخی از موضوعات حل‌ نشده در جریان است، از جمله در مورد اینکه نظام مالی بین ‌المللی چطور باید با ایرانی که حالا کمتر در محاصره تحریم‌ ها قرار دارد، رفتار کند. بنابراین گفتگوها ادامه دارد و مطمئنا طرف ایرانی هم ناراحتی ‌هایی دارد. با این حال تصور می ‌کنم که تا کنون پایبندی به توافق خوب بوده است. معتقدم که اوضاع دارد خوب، گرچه آهسته اما خوب، پیش می‌رود.

http://sildenafilcitrategen.com/ http://vardenafilonline.org/